Šk. výlet na chate Doštianky
V dňoch 20.-21.06.2017 absolvovali žiaci 7.ročníka školský výlet na chate Doštianky. Chata sa nachádza v krásnom prostredí pod Kráľovou hoľou v katastrálnom území obce Vikartovce . Po ubytovaní sme sa venovali športovým a voľnočasovým aktivitám. Neskôr sme začali pripravovať večeru a po večeri si žiaci pripravili spoločenský program pri hrách, pri ktorých sa ľahšie zabúdalo na „trápenia“ končiaceho sa školského roka. Po noci v pokojnom lesnom prostredí nás čakalo krásne ráno. Dopoludnie zbehlo ako voda a my sme sa museli s Chatou Doštianky rozlúčiť. Oddýchnutí a s úsmevmi na perách sme sa vrátili domov.
Škola v prírode
Škola v prírode sa uskutočnila od 24.4. do 28.4.2017 v Heľpe.. Po absolvovaní cesty autobusom sme sa ubytovali v penzióne Majk. Po ubytovaní boli žiaci oboznámení s vnútorným poriadkom ŠvP. Rozdelili sme ich do troch skupín. Prvá skupina mala plavecký výcvik, druhá sa učila a tretia športovala v telocvični. Všetky skupiny vystriedali tieto činnosti doobeda. Popoludní mali žiaci aktivity s animátorkami, kde sa zábavnou formou dozvedeli o pamiatkach , zaujímavostiach tohto miesta a chodili do okolitej prírody, kde plnili rôzne úlohy. Podľa harmonogramu prebiehal popoludní ešte aj plavecký výcvik jednotlivých skupín. Po večeri nasledoval večerný program. V piatok prebehlo balenie vecí, vyhodnotenie plaveckého výcviku , čistoty izieb a návrat domov.
ŠvP sa zúčastnilo 31 žiakov z 1.A, 2.A a 3.A triedy spolu so 4 pedagogickými zamestnancami.
So všetkými službami ako ubytovanie, stravovanie, pitný režim, plavecký výcvik, aj animačný program (2 animátori), sme boli spokojní. V priebehu pobytu žiakov v ŠvP nedošlo k žiadnemu úrazu ani k porušeniu vnútorného poriadku ŠvP.
Celkovo hodnotíme pobyt v ŠvP veľmi pozitívne, väčšina žiakov sa bez problémov prispôsobila zmeneným podmienkam i prostrediu a absolvovali úspešne plavecký výcvik i celý pobyt.
Mgr. Viera Lajošová
Náš výlet sa začal nastúpením do autobusu. Odviezol nás do dedinky Heľpa. Bývali sme v žltom penzióne Majk. Bol tam plavecký bazén, sauna, soľná jaskyňa, telocvičňa a jedáleň. Každý deň sme sa učili plávať, hrali sme sa rôzne hry , športovali sme von i v telocvični a spoznávali sme okolie Heľpy. V stredu večer sme mali svätú omšu. S tetami animátorkami sme boli na amfiteátri. Najkrajším mojim zážitkom bolo ocenenie za najlepšieho plavca z chlapcov v našej triede.
Jakub Citriak , III.A
V škole v prírode sa mi veľmi páčilo. Dopoludnia sme sa učili plávať a športovali sme v telocvični. Popoludní sme chodili s tetami animátorkami do prírody, zbierali sme bylinky a spoznávali sme obec a jej prírodu. Náš tím sa volal PRÍRODNÁ PARTA a mali sme pokrik: Za prírodu, za hory, bojujeme ako kovboji. V bazéne sme boli aj dvakrát popoludní. Pán učiteľ bol super plavčík. Naučil som sa potápať, skákať do vody a plávať. V jedálni nám podávali chutné jedlá, no hlavne tá pizza mi chutila. Večer sme mali súťaž modeliek a modelov, vankúšovú vojnu a hrali sme sa s druhákmi.
Jakub Bajnok, III.A
V škole v prírode bolo veľmi fajn. Doma som porozprával krásne zážitky. Učili sme sa tam plávať, dostal som diplom za najlepšieho potápača. S tetami animátorkami sme zbierali, sušili bylinky a varili sme z nich čaje. Rozdelili nás na dve skupiny. Naša sa volala IHLIČŇACI. Mali sme pokrik: Ihličňaci do toho, nebojte sa ničoho, sú to malé detičky, čo sa boja ihličky. Boli smej aj na amfiteátri, hádzali sme si disky, hrali sme futbal a potom sme sa z chuti pustili do chlebíčkov. Niektorí sme ich zjedli aj štyri. Často sme s pani učiteľkami chodili do telocvične. Naučili nás nové hry. Najviac sa mi páčili: na líšky, na rybára, prehadzovaná a na bociana. Boli sme aj v soľnej Jaskyni. Páčilo sa mi všetko.
Marko Lavko, III.A
Boli sme v škole v prírode. Keď sme sa vybalili, skákali sme s dievčatami gumu. Učili sme sa plávať, spoznávali sme prírodu, hrali sme sa v telocvični, súťažili sme. V stredu som šla na krajskú súťaž v prednese prózy, kde som skončila na druhom mieste . Bola som veľmi šťastná, ale zároveň aj smutná, lebo som sa chcela rýchlo vrátiť na Heľpu. Večer ma spolužiaci vyhodili osemkrát do vzduchu, šteklili sme sa a mali sme vankúšovú vojnu. V piatok sme spievali poďakovanie pánovi plavčíkovi a celému personálu. Potom pán plavčík vyhodnotil celý plavecký výcvik a vyhlásil najlepšieho plavca, potápača, skokana a žubrienku. Ja som bola najlepšia plavkyňa. Všetci sme dostali mokré vysvedčenie. Pani učiteľky zhodnotili celý týždeň, vyhodnotili súťaž o najkrajšiu izbu a všetci sme dostali sladkú odmenu – cukríky, dve čokoládky a horalky. Nakoniec sme sa plní zážitkov šťastne vrátili domov.
Viktória Švagerková , III.A
"Naj chlapec", "naj dievča" 2017
Aj v tomto školskom roku usporiadali žiaci 9. ročníka v období fašiangov obľúbené podujatie – „Naj chlapec“, „naj dievča 2017“. Z každej triedy bol zvolený jeden pár – jedno dievča a jeden chlapec, ktorý mal reprezentovať triedu a bojovať o titul . Moderátori, Viktória Koščaková a Filip Kubus, predstavili prvú súťažnú disciplínu – Otázky, v ktorej mali súťažiaci odpovedať na náhodne vybrané zákerné otázky. Druhá súťažná disciplína bola Predstieranie. Ďalšími disciplínami boli: hádanie populárnej hudby, spoznávanie svojho partnera hmatom, kŕmenie dievčat šľahačkou, písanie zaľúbených listov, voľná disciplína, v ktorej si mali žiaci vymyslieť vlastný program. A na záver bola menšia diskotéka. V závere súťaže porota v zložení Mgr. Ľubomír Oravec, Mgr. Peter Duračinský, Ing. Jana Krajčová a žiačka 9. ročníka Renáta Ščuková rozhodla o umiestnení súťažiacich. Výsledky súťaže vyhlásila moderátorka Viktória Koščaková. Titul „Naj chlapec“, „naj dievča“ 2017 získali Nina Bukovinová a Dominik Lacko zo 6. A. Každý súťažiaci vyhral vecné ceny a na záver boli pre všetkých pripravené sladké šišky a čaj.
žiačky 9. A triedy
Korčuľovanie
Dňa 9.2. 2017 žiaci 2.A a 3.A triedy spolu s pani učiteľkami navštívili klzisko pri Aréne v Poprade. Rozhodli sme sa takto obmeniť a spríjemniť si hodiny telesnej a športovej výchovy. Cesta autobusom nám ubehla rýchlo, pretože sme sa všetci nesmierne tešili. Mnohé z detí stáli na korčuliach prvý krát. Ani časté pády ich však neodradili od snahy naučiť sa pevne stáť na ľade. Po čase strávenom na klzisku sme sa všetci posilnili chutným obedom v reštaurácii. Plné brušká, rozžiarené očká a úsmevy nás všetkých hovorili za všetko. Určite sme " na korčuliach " neboli posledný krát.
Mgr. Stanislava Šefcová
Šaliansky Maťko
Dňa 25.01.2017 sa konal 24. ročník súťaže v prednese slovenskej povesti ŠALIANSKY MAŤKO J. C. Hronského. Žiaci súťažili v prednese povesti v troch kategóriách a naša škola mala zastúpenie vo všetkých troch.
V prvej kategórii nás reprezentovala Viktória Švagerková z 3.A , ktorá skončila na krásnom druhom mieste. V druhej kategórii nás reprezentovala Kristínka Šebestová zo 4.A triedy a v tretej kategórii Monika Bukovinová zo 7.A triedy.
Ing. J. Krajčová
Lyžiarsky výcvik
V dňoch 16. – 20.1.2016 Základnou školou vo Vikartovciach zorganizovaný lyžiarsky výcvik v lyžiarskom stredisku Malinô Brdo. Lyžiarsky výcvik sa konal formou sústredenej 5-dňovej výchovno-vzdelávacej činnosti. Zúčastnilo sa ho 19 žiakov šiesteho, 12 žiakov siedmeho ročníka a 4 učitelia. Počas celého pobytu bolo ubytovanie zabezpečené v hoteli Hrabovo, ktorý sa nachádzal len 30 m od objektu kabínkovej lanovky smerujúcej priamo do lyžiarskeho strediska. Žiaci mali k dispozícii trojlôžkové izby, štvormiestne apartmány a jednu dvojlôžkovú izbu. Všetky izby boli s TV, balkónom a sociálnym zariadením.
Žiaci ocenil zorganizovanie lyžiarskeho výcviku vo forme zájazdu v rekreačnom stredisku s ubytovaním. Taktiež vyzdvihli fakt, že sa výcvik nekonal v tzv. „tradičných“ strediskách, ktoré sa nachádzajú v okolí bydliska žiakov, ale bol uskutočnený na mieste pre nich novom. Žiaci nadobúdali pocit, že sa v lyžiarskych zručnostiach zdokonaľujú a lyže dokážu ovládať čoraz istejšie. Pozitívnym zistením (vzhľadom na súčasný trend upadania záujmu o pohybové aktivity) bolo, že chlapci a dievčatá, ktorí sa zúčastnili lyžiarskeho výcviku, by mali záujem zúčastniť sa podobných kurzov (bežecké lyžovanie, turistický, vodácky) aj v ďalších ročníkoch na základnej alebo strednej škole.
Z pozorovania učiteľov bolo zistené, že medzi žiakmi sa vybudovali alebo prehĺbili priateľstvá, spoznali krásy zimnej prírody a radosť z pohybu, ktorý poskytuje lyžovanie.
Postrehy z lyžiarskeho:
Libor: Páčilo sa mi tam veľa vecí. A mali tam vynikajúcu horúcu čokoládu. Učitelia boli veľmi milí. Škoda, že už nepôjdeme.
Radka: Jedným slovom bolo nám super.
Monika: Na svahu bolo úžasne, vozili sme sa lanovkou. Boli sme dobrá partia. Ešte týždeň by bol super.
Viktória: Všetko bolo TOP.
Sofia: Veľmi sme sa tešili. So spolužiakmi bolo super. Nechcelo sa nám ísť ani domov. Už sa teším na ďalší výlet s mojimi spolužiakmi.
Janko: Na hoteli varili veľmi dobré jedlo, veľmi mi chutilo. Na lyžiarskom sa mi páčilo s zostal by som ešte jeden týždeň.
Ing. J. Krajčová
Vianočná akadémia
Dňa 25. 12. 2016 sa uskutočnila vianočná akadémia, ktorej výťažok už približne šestnástykrát putoval pre onkologicky choré deti liečené v nemocnici.
Akadémiu pripravili učitelia a žiaci ZŠ s MŠ Vikartovce pod vedením p. farára M. Bakoša a Mgr. V. Lajošovej. Akadémiu a burzu podporili ľudia darčekmi a dobrovoľným finančným príspevkom 1582,41 €.
Srdečne všetkým darcom ďakujeme.
Detský spevokol spolu zaspieval 9 piesní za hudobného doprovodu p. učiteľa Mgr. Jána Kubova, Mgr. Ľ. Oravca a Bc. Janky Petrenkovej. Úvodnú pieseň „Najkrajšie Vianoce“ odohrala na husliach Emma Baranová a Alexandra Koščaková a na base Paulína Jakubcová. Spevokol pri spievaní piesne „Tichá noc“ podporilo aj publikum.
Vystúpenie bolo ďalej obohatené básňami o Vianociach, ktoré predniesli žiačky 5. a 6. ročníka ZŠ.
Dej príbehu sa odohrával dva dni pred Štedrým večerom v škole. Deti, žiaci 2. a 3. ročníka, s pani učiteľkou, ktorú stvárnila Monika Bukovinová, dokončujú posledné úpravy na vianočnú akadémiu, ktorá sa uskutoční na Štedrý deň. Zápletkou bolo, že jeden zo žiakov zobral z jasličiek Ježiška, aby ho previezol na svojej novej kolobežke, ktorú dostal pod stromček. Všetko sa nakoniec vysvetlilo a deti ukázali, že majú Ježiška vo svojich srdiečkach. Ešte pred záverom deti zatancovali krásny tanček na pieseň „Anjelik z nebíčka“. Tanček a scénky žiaci nacvičovali pod vedením p. uč. Lajošovej a Šefcovej.
Radosť z Vianoc mali aj deti z materskej školy, ktoré tiež potešili publikum svojím vystúpením.
Sólovú pieseň „Vtedy sú Vianoce“, od D. Rolincovej, zaspievala Dominika Pitková.
Program vianočnej akadémie bol ukončený piesňou „Ježiško je v každom z nás“ v padaní p. farára M. Bakoša a pani učiteľky S. Šefcovej. Skvelé publikum neodolalo a refrén si spolu so sólistami a deťmi zaspievalo.
Za celkovú realizáciu a prezentáciu patrí veľké ĎAKUJEM všetkým účinkujúcim a učiteľom Mgr. V. Lajošovej, Ing. M. Mirkovej, Mgr. S. Šefcovej, RNDr. D. Koščakovej, Mgr. M. Sitiarikovej, Mgr. J. Kubovi, Mgr. Ľ. Oravcovi a Mgr. M. Bakošovi.
Za vianočnú výzdobu a prípravu darčekov do vianočnej burzy ďakujeme pani učiteľke Mgr. A. Šimonovičovej. Ďakujeme aj dievčatám Martinke Mirkovej, Márii Mirkovej a Veronike Lavkovej za pomoc pri predaji darčekov pri burze tejto dobročinnej akcii.
zapísala RNDr. D. Koščaková
Noc čítania biblie
V tomto roku sa podujatie s názvom Noc čítania Biblie uskutočnilo 2.12.2016 už po štvrtýkrát. Projekt už niekoľko rokov organizuje pán farár Martin Bakoš, animátorky (V. Paračková, D. Pitková, M. Bukovinová, T. Bukovinová, J Vitková, R. Rusnáková, K. Kesterová, K. Luštiková, S. Bukovinová, K. Barillová, Z. Barillová, M. Šebestová) v spolupráci s učiteľským zborom. Do tejto aktivity sa zapojili deti piateho, šiesteho a siedmeho ročníka. Cieľom čítania Biblie bolo priblížiť deťom Sväté písmo v podobe scénok o Mojžišovi a rôznych hier, ktoré sa konali v areáli školy a v kostole sv. Martina. Po každej scénke deti absolvovali test, z danej témy, ktorá odznela, a na záver sa zúčastnili nočnej hry. Účastníci boli rozdelení do skupín, a na čele každej skupiny bol učiteľ (M. Mirková, P. Duračinský, V. Lajošová, D. Koščáková, D. Koščák, S. Šefcová). Na záver sme sa všetci stretli v kostole a pán farár sa s deťmi pomodlil večernú modlitbu. Tento biblický projekt napomáha deťom nadobudnúť osobný vzťah so Svätým písmom.
Vanesa Paračková
Biela pastelka
V prvom rade by som chcel poďakovať štedrým občanom našej obce, ktorý si uvedomili aké je šťastie byť zdravý a vďaka ktorým sme sa mohli stretnúť so skvelým športovcom a človekom Matejom Tóthom, ktorý bol ambasádorom tohto ročníka Bielej pastelky. Postaral sa o to aby deň, ktorý sme s ním strávili bol vynikajúci. Ukázal nám priebeh svojho dňa a aké úspechy už dosiahol.
A tiež by som sa chcel poďakovať, že práve ja som bol vybraný k zberu peňazí pre nevidiacich. Myslím si, že tento čas by sa dal len veľmi ťažko využiť lepšie.
Cyril Šebest
Dušičkovo - Martinské popoludnie
Druhý novembrový týždeň sme si so žiakmi 1. stupňa pripravili dušičkovo - Martinské popoludnie, kde sme si zaspomínali na našich zosnulých a pripomenuli si dôvod slávenia odpustu v našej obci. V triede sme privítali vzácnu návštevu - pána farára, ktorý nám v prestrojení za vojaka porozprával príbeh zo života nášho patróna Martina, ktorý pomohol žobrákovi . Neskôr prišiel v inom prestrojení a vysvetlil nám ako a prečo sa zmenil jeho život, prečo sa stal biskupom. Kým sme sa premiestnili do svojich tried, naučili sme sa spievať pieseň. Každý vo svojej triede si plnil rôzne aktivity k téme. Na záver sme sa zhromaždili pri cintoríne, kde sme svojim zosnulým venovali modlitbu, zapálili sviečku a vypustili lampión ako symbolickú spomienku na nich.
Mgr. Stanislava Šefcová
Červené stužky
Červené stužky 2016
Naša škola sa už po 10–krát rozhodla podporiť kampaň Červené stužky. Už v septembri sme vytvorili nástenku s plagátom a rôznym propagačným materiálom o chorobe AIDS a víruse HIV. Nástenkou informujeme našich žiakov o aktivitách, ktoré uskutočníme a postupne počas kampane dopĺňame fotografiami, ktorými sme zdokumentovali jednotlivé aktivity.
V rámci tejto kampane sme chceli podporiť zdravý štýl života, preto sme sa prihlásili do súťaže –Športom pre červené stužky. Najprv sme vytvorili plagát s názvom - Športom pre červené stužky. Rozhodli sme sa pre športové turnaje vo futbale. Žiaci 2. stupňa pod vedením p. uč. Šavela vytvorili družstvá chlapcov, v ktorých boli žiaci z rôznych ročníkov, takže družstvá boli dosť vyrovnané. Atmosféru turnaja spestrili dievčatá, ktoré súťažili v jednotlivých družstvách. I keď počasie bolo chladnejšie, vôbec to neovplyvnilo športové nadšenie žiakov. Všetky družstvá súťažili s plným nasadením a s prianím zvíťaziť. Zvíťazili všetci. Táto aktivita mala na škole veľký ohlas. Počas turnaja žiaci fotili rôzne akcie na ihrisku. Z fotiek potom bola vytvorená veľmi obdivovaná nástenka na hlavnej chodbe našej školy.
Ďalšou aktivitou bolo šitie červených stužiek, kde žiačky 8. ročníka prejavili svoju zručnosť. Dňa 24.11. ich pripínali žiakom, učiteľom a nepedagogickým zamestnancom školy. Kampaň každý rok podporili aj pracovníčky na OÚ. Žiačky zároveň vysvetlili význam symbolu a nosenia červenej stužky.
Lektorka Mgr. Z. Šutá, ktorá bola na prednáške v 8. a 9. ročníku, okrem iných tém zdôraznila aj vplyv pitia alkoholických nápojov, fajčenia a iných návykových látok na mladý organizmus.
V rámci týždňa boja proti drogám sme uskutočnili rozhlasovú reláciu pre žiakov 2.stupňa. Jedna hodina biológie v 8. ročníku bola venovaná tejto téme. Žiaci 7. ročníka zhotovili nástenku s protidrogovou tematikou a zapojili sa do celoslovenskej súťaže - Najlepšia protidrogová nástenka, ktorú vyhlásil Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky.
Kampaň červené stužky vyvrcholila v našej škole 1.12., kedy sme si pripomenuli -Svetový deň boja proti AIDS.
Stalo sa už tradíciou, že v tento deň na hodinách biológie si v 8. a 9. ročníku zapálime červenú sviečku. Prečítame si báseň z knihy – Červená stužka - životná skúška. V triedach si premietneme film – Anjeli alebo film - Príbehy anjelov, potom besedujeme o význam tohto dňa.
Pretože aktivity tejto kampane zanechávajú v žiakoch hlboké citové zážitky, veríme, že sa nám podarí vychovať z nich humánnych a zodpovedných ľudí .
Vypracovala: Mgr. A. Šebestová
Medzinárodný deň školských knižníc
Ministerstvo školstva SR zorganizovalo 24. októbra 2016 od 9.00 hodiny spoločné čítanie rozprávky v základných školách na celom území Slovenska. Táto iniciatíva mala podporiť vzťah detí a žiakov k čítaniu. Do tejto akcie sa zapojili aj naši žiaci z 1. stupňa. Spolu s pani učiteľkami si čítali rozprávky a plnili s tým spojené aktivity. 2.A a 3.A trieda navštívili pri tejto príležitosti obecnú knižnicu, oboznámili sa s jej priestormi a prezreli si oddelenie s detskou literatúrou. Spoločne sme si prečítali rozprávku "O repe", potom sme sa zahrali na hercov, rozdelili sme si úlohy, obliekli kostými a rozprávku sme si zdramatizovali. Táto návšteva knižnice určite nebude posledná a my sa budeme aj naďalej snažiť zaujať deti a priviesť ich k radostnému čítaniu.
Mgr. Stanislava Šefcová
Prednáška o psoch
Dňa 18. 10. sa žiaci prvého stupňa základnej školy zúčastnili zaujímavej prednášky: "Ako sa správať ku psom ". Jej cieľom bolo naučiť sa, ako sa vyhnúť mnohým stresujúcim situáciám vo svojom živote pri kontakte s cudzím psom. Pochopili sme, ako cudzím psíkom lepšie porozumieť, ako vedieť správne vyhodnotiť a lepšie predvídať ich správanie. Pani Katarína Janovová si so sebou doniesla aj " živé pomôcky" štvornohé kamarátky, sučky - Kimy a Adel. Okrem zaujímavého rozprávania o tom, ako sa správať k cudziemu psíkovi, ako reagovať, keď nás naháňa, kde ho môžeme pohladkať, ako sa k nemu priblížiť, nám aj názorne predviedla jednoduché povely. Každý si mohol psíkov pohladkať, a dať im chutné pamlsky, ktoré si šikovne vyňuchali. Niektorí žiaci sa spočiatku obávali bližšieho kontaktu, no napokon v ich rozžiarených očkách nebolo ani náznaku strachu. V závere sme si urobili spoločnú fotku na pamiatku.
Mgr. Stanislava Šefcová
Deň jablka
„Každý deň jablko, od lekára ďaleko“
V duchu tohto hesla sa niesol Deň jablka na I. stupni našej školy dňa 14.10.2016. Od prvej vyučovacej hodiny žiaci riešili úlohy s jablkovým zameraním – príklady o jablkách, texty s jablkovou tematikou, výtvarné práce , prezentácia o jablku, až došlo k praktickej činnosti. Deti sa s veľkou radosťou pustili do strúhania jabĺk, hnetenia cesta, aby spoločne napiekli chutný jablkový koláč. Iní pripravovali zdravú šťavu, jablkové pyré a na záver ochutnali plody svojej práce. Deň sa vydaril a žiaci odchádzali domov s pocitom, že urobili veľa pre svoje zdravie.
Čisté hory
Dňa 22. 11. 2016 sme sa zo žiakmi 5. – 9. ročníka zúčastnili akcie Čisté hory. Na úvod sa motivačne žiakom prihovoril pán starosta Ing. V. Šavel, povzbudil ich k záslužnej práci. Pri čistení odpadkov na Májovej ulici pomohli žiakom aj pracovníčky VPP. Druhá časť žiakov čistila vrch „Buglová" a jeho okolie. Po pálení vatry na Jána sa tam vždy nachádza množstvo odpadu. Plagát, ktorý bol symbolom akcie namaľovala žiačka deviateho ročníka Veronika Orolinová.
zapísala: RNDr. D. Koščaková
Turistický pochod
Dňa 18. 11. 2016 sme so žiakmi 5. – 9. ročníka absolvovali turistický pochod s trasou od školy smerom na „Kulbiarok“. Hoci počasie nebolo ideálne, mierne mrholilo, túru sme zvládli. Pohľad z výšky na našu obec bol nádherný. Videli sme časť Vysokých a Nízkych Tatier a Kozie chrbty pod ktorými sa rozprestierala naša krásna dedina.
zapísala: RNDr. D. Koščaková
Komparo
Dňa 16. 11. 2016 sa prebehlo na našej škole Komparo z matematiky a slovenského jazyka. Žiaci účasťou na tomto testovaní získali spätnú väzbu o svojich vedomostiach v podobe podrobných a objektívnych štatistických dát.
Z matematiky: úspešnosť 67 %
Zo slovenského jazyka: úspešnosť 58%
Žiaci majú na prípravu na T9 ešte čas, vedia aj z výsledkov Kompara na čo sa majú lepšie pripraviť. Držím im prsty, nech sa im darí!
zapísala: RNDr. D. Koščaková
iBobor
Dňa 9. 11. a 15. 11. 2016 sa uskutočnila na našej škole informatická súťaž i Bobor. Hlavným cieľom súťaže je podporiť záujem žiakov o riešenie logických informatických a matematických úloh a posmeliť žiakov v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Úspešnými riešiteľmi súťaže sa stali títo žiaci:
9. roč. – Kristína Luštiková, Alexandra Bukovinová, Filip Kubus, Alexandra Šebestová, Filip Šebest
8. roč. – Kamila Luštiková
6. roč. – Andrej Koščak
zapísala: RNDr. D. Koščaková
Zber papiera
Vyhodnotenie súťaže:
1. deň v škole
Krásne a ničím nerušené letné prázdniny sa už nenávratne skončili a žiaci našej školy si
5. septembra 2016 opäť zasadli do svojich školských lavíc, aby opäť načerpali potrebné vedomosti.
Prvý školský deň bol najdôležitejší pre našich prváčikov. V tomto školskom roku s veľkým nadšením prekročilo bránu školy 30 prváčikov, z toho do 1. A triedy nastúpilo 20 žiakov, aby si sadli do svojich lavíc po prvýkrát a stali sa z nich ozajstní školáci.
Pri dverách ich privítala triedna pani učiteľka. Nesmelé pohľady a očká plné očakávania sa razom rozjasnili, keď prváčikovia spolu s pani učiteľkou zvládli prvú úlohu a škriatok Hups im otvoril dvere do mestečka Prvákova. Po vzájomnom zoznámení a úvodných pokynoch žiaci pred rodičmi zložili sľub prvákov, a tak boli pasovaní za veľkých prvákov a prijatí do školského cechu. Tak ako každý rok aj v tento deň ich prišiel pozdraviť pán starosta spolu s pani riaditeľkou a povedali im pár povzbudivých slov. Škriatok Hups si spolu s triednou pripravili pre malých žiačikov aj veselé omaľovánky, ktoré si prváčikovia vyfarbovali pokiaľ pani učiteľka porozprávala rodičom potrebné informácie. Aby žiaci nezabudli na tento významný deň, ako spomienku si odniesli pamätný list, sladkosti, farbičky a knihu, ktorú im daroval pán starosta.
Tak nám zostáva teda len zapriať im veľa úspešných krokov na ich deväťročnej ceste, aby všetky povinnosti zvládli, a najmä, aby sa im u nás páčilo. „Nuž, vitajte medzi nami, prváci....“
tr. uč. Mgr. Darina Filipová
Ocenenie žiakov 9. ročníka
Dňa 24. júna 2016 riaditeľka ZŠ s MŠ Vikartovce Mgr. Mária Parížeková, obecné zastupiteľstvo a starosta obce Ing. Vladimír Šavel na návrh triednej učiteľky RNDr. Dariny Koščakovej udelili Pochvalné listy a vecné odmeny žiakom IX. A triedy Emme Baranovej a Renému Bukovinovi pri príležitosti ukončenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole vo Vikartovciach. Ocenenia boli udelené za dosiahnuté vynikajúce výsledky počas celej povinnej školskej dochádzky, za úspešnú reprezentáciu v okresných vedomostných súťažiach a za aktívnu účasť na kultúrnych akciách školy a obce.
tr. uč. RNDr. D. Koščaková
Koncorčný školský výlet
žiakov 9. ročníka
Šnúru tohtoročných školských výletov sme začali my žiaci 9. ročníka. V termíne 6. – 7. jún sme boli ubytovaní na chate Podholica, ktorá patrí LZ L. Hrádok. Užívali sme krásnu prírodu a voľnosť. Pani učiteľky D. Koščaková a J. Krajčová nám vyvárali a tak dobre sa starali o našu bezpečnosť, že aj stretnutie s medveďom absolvovali namiesto nás. Výlet nám dopadol nad očakávanie, máme veľa krásnych zážitkov, určite budeme mať na čo spomínať . Počasie nám tiež prialo.
Alexandra Koščaková, žiačka 9. roč.
Výstup na Kozí kameň
Dňa 8.6.2016 sme sa my, ôsmaci, piataci a učitelia vybrali na túru na Kozí Kameň. Kozí kameň, ktorý je podľa internetových zdrojov v nadmorskej výške 1 255 m a je najvyšším vrchom pohoria Kozie chrbty. Leží v hlavnom hrebeni, nad našou obcou Vikartovce. Hrebeň je súčasťou európskeho rozvodia Baltského a Čierneho mora. Na vrchol sme sa dostali značkovaným chodníkom v smere z Vikartoviec cez Breziny. Výstup sa začal o jednej poobede a vrátili sme sa okolo piatej. Cestou sme nestreli žiadneho medveďa ani diviaka. Jedine malú vretenicu, ktorá pre nás bola naozajstnou atrakciou. Keď sme už boli hore všetci, tak sme sa zapísali do kroniky a na pamiatku sme si urobili veľa fotiek.
Viktória Koščaková, 8.A trieda
MDD
Medzinárodný deň detí sa v našej škole organizoval 1. júna 2016. Súťaže a hry pre 1. stupeň organizovali deviataci a pre 2. stupeň ôsmaci. Prvý stupeň mal úlohy spojené s rozprávkami a druhý stupeň so športom. Žiaci 1. stupňa sa aktívne zapájali do rôznych súťaží, za ktoré zbierali pečiatky, tie neskôr vymenili za sladkú odmenu.Súťažiace deti 2. stupňa sme spolu s učiteľmi rozdelili do 6 skupín, pre ktoré bolo pripravených 8 stanovíšť s rôznymi športovými disciplínami. Každá skupina si vybrala vlastné meno, pod ktorým súťažila. V skupinách boli pomiešané deti z rôznych ročníkov. Celý tento deň prebiehal zábavne. Užili sme si to my – organizátori, učitelia a aj súťažiace deti. Nakoniec sa rozdávali sladké odmeny. Po skončení súťaží si deti spolu zahrali volejbal. Počasie nám vyšlo, súťaže dopadli dobre a všetci odchádzali so skvelou náladou a úsmevom na tvári.
Alexandra Bukovinová, 8.A trieda
Zápis žiakov do 1. ročníka na školský rok 2016/2017
23.4.2016 sa konal na našej škole zápis budúcich prváčikov na školský rok 2016/2017. Privítali ich princezné v podaní žiačok 9. ročníka našej školy. Budúci prváci preukázali svoje vedomosti učiteľkám prvého stupňa. Zapísaných bolo 28 detí.
Zo zápisu si každé dieťa odnieslo okrem dojmov aj malý darček. Všetci im prajeme úspešný začiatok ich školského života.
Deň Zeme
Dňa 22.4.2016 sa naša škola vybrala osláviť Deň Zeme. Ráno sa žiaci druhého stupňa rozdelili na 2 skupiny. Jedna skupina išla čistiť prírodu od odpadkov a my sme šli sadiť nové malé stromčeky. Vzali sme si so sebou krompáče a vybrali sme sa lesnou cestou smerom na „Kulbiark“. Pán Gajan nám vysvetlil aký je postup pri sadení stromčekov. Na mieste po kalamite sme začali so sadením. Vykopali sme hlbšie jamky, do ktorých sme vložili stromček a zasypali sme to zeminou, ktorú sme udupali. Nadbytočnú zem sme odhrabali a prípadný vykopaný odpad upratali. Zišli sme na rovinku, kde sme sa nadesiatovali. Domov sme sa vracali cez „Červienec“, cestou sme odstránili skládku odpadov.
Žiačka 9.A triedy Emma Baranová
Zimná škola v prírode
V dňoch 7. – 11. marca 2016 sme absolvovali spolu s vyučujúcimi prvýkrát zimnú školu v prírode spojenú so základným lyžiarskym výcvikom. Týždenný pobyt sme strávili v čarokrásnom prostredí Vikartovského mlyna na Liptovskej Tepličke.
Po príchode do areálu sme sa všetci najskôr ubytovali a oboznámili sme sa s najbližším okolím. Počas celého pobytu sme mali nabitý program, ktorý sa niesol v športovom duchu. Ak to dovoľovalo počasie, tak sme sa celý deň venovali lyžovaniu a turistickým vychádzkam do okolia. Večerný voľný čas nám vypĺňali zaujímavé prednášky spojené s prezentáciami, rôzne spoločenské hry, kvízy a športové aktivity. Posledný večer sme náš pobyt ukončili diskotékou. Aj pán vedúci bol veľmi fajn. Výborne varil, strava nám veľmi chutila – dali sme si aj dupľu, ubytovanie bolo super a so všetkým sme boli všetci veľmi spokojní. Škoda len, že celý pobyt v škole v prírode veľmi rýchlo ubehol a my sme sa museli vrátiť domov. Veľmi sa nám tam všetkým páčilo, odniesli sme si z neho veľa neopakovateľných zážitkov, na ktoré budeme dlho spomínať.
žiaci 3. a 4. ročníka
Pani zástupkyňa, Ing. Mirková nám oznámila, že od 22.2 do 27.2.2016 sa zúčastníme na lyžiarskom výcviku s pobytom na Liptovskej Tepličke v penzióne Vikartovský Mlyn. Penzión ponúkal raňajky, obed, večeru a personál bol veľmi milý. Ak sa nám niečo pokazilo hneď to ochotne opravili. Na svahu sa veľmi dobre lyžovalo. Na prízemí sme mali k dispozícii stolný tenis a kalčeto- stolný futbal. Učitelia nám dávali dostatočnú slobodu a my sme to dobre využili. To sa nám veľmi páčilo. Zažili sme tam veľa zábavy. Chceli by sme sa tam opäť vrátiť.
Kristína Luštiková, 8.A trieda
KARNEVAL
Fašiangy sa nesú v znamení plesov a karnevalov. Inak tomu nebolo ani na našej škole, kde sa stal karneval každoročnou tradíciou. Tento rok sa konal 5. februára v krásne vyzdobenej sále kultúrneho domu. Žiaci prvého stupňa sa spolu s pani učiteľkami zmenili na rozprávkové bytosti, filmových hrdinov, víly, princezné, ježibaby, kovbojov ale aj šašov, či športovcov. Celé dopoludnie sa nieslo v znamení zábavy, smiechu a radosti. Po úvodnej promenáde a predstavení všetkých masiek sa striedali tanečné a súťažné kolá, v ktorých mohli deti predviesť svoju šikovnosť a pohybovú zdatnosť. Všetky masky sa veselo zabávali, šantili, súťažili a tancovali. Po skvelej zábave sa posilnili chutnými šiškami a čajom, ktoré pre nich s radosťou pripravili tety kuchárky. Odmenou všetkým bola dobrá nálada, úsmev na tvári, plné brušká a radosť zo spoločne stráveného dopoludnia. Už teraz sa tešíme na stretnutie o rok.
Mgr. Stanislava Šefcová
MISS, MISSTER ŠKOLY
Dňa 5. 2. 2016 sa v divadelnej sále kultúrneho domu uskutočnila akcia MISS 2016. Túto akciu pripravili pre žiakov druhého stupňa deviataci. Úlohou žiakov bolo absolvovať všetky disciplíny a vybojovať titul MISS ŠKOLY 2016 a MISSTER ŠKOLY 2016. Všetci súťažiaci statočne “ BOJOVALI“ o tento titul. Nakoniec porota vyhodnotila, kto si najviac zaslúži byť víťazom súťaže. Stali sa nimi: žiačka šiesteho ročníka Miriam Šebestová a žiak 7. A triedy Adrián Kohút. Všetci súťažiaci boli odmenení vecnými cenami a odniesli si veľa pekných zážitkov.
Emma Baranová
Vianočná akadémia
Dňa 25. 12. 2015 sa uskutočnila vianočná akadémia, ktorej výťažok putoval pre onkologicky choré deti v Košiciach.
Akadémiu pripravili pod vedením p. farára M. Bakoša a Mgr. V. Lajošovej učitelia a žiaci ZŠ s MŠ Vikartovce. Okrem samotnej akadémie, kde ľudia prispeli dobrovoľným vstupným, sa zorganizovala aj vianočná burza, výťažok zo vstupného a burzy bolo 1844 eur.
Srdečne všetkým darcom ďakujeme.
Vianočná akadémia bola otvorená známou vianočnou piesňou „Vianoce, Vianoce prichádzajú.“
V úvode sa objavuje žena, ktorá tak ako každý z nás, nosí so sebou plné vrece nezvládnutých životných skúšok, sklamaní, opustenosti, strachu, závislosti, hnevu, nedôvery... Vrece ju ťaží a napriek tomu ho otrocky vlečie za sebou. Mala by sa ho asi zbaviť. Ale ako? Odpoveď sme našli v nasledujúcom príbehu.
Hlavnou postavou príbehu bola poštárka Katka, ktorá roznášala posledné balíky a listy pred Vianocami a prichádzala na to, že koľko ľudí a hlavne detí ostávajú na najkrajšie sviatky v roku osamotené bez svojich najbližších. Presvedčila sa o tom pri odovzdávaní balíkov v domove dôchodcov a detskom domove. Poštárka Katka prestala dúfať, že Vianoce sú pre všetkých veselé a šťastné. O zmysle Vianoc ju presviedčala v scénke dievčatko Veronika, ktorá jej vyrozprávala príbeh o narodení dieťaťa: „Ježiš nebol obyčajné dieťa ako ja. Boh Otec nám ho poslal ako záchranu, lebo cez neho môžeme mať stálu radosť.“
Poštárka Katka po ťažkom dni zaspala a mala zvláštny sen, kde novonarodenému Ježiškovi sa prišli pokloniť tri osoby, ktoré tiež ešte nepochopili, prečo Ježiš prišiel na svet. Katarína po prebudení si uvedomila, čo znamenal tento sen a konečne pocítila vo svojom srdci radosť a pochopila zmysel Vianoc.
Radosť z Vianoc mali aj deti z materskej školy, ktoré taktiež potešili publikum svojím vystúpením.
Najmladšie žiačky školy 1.A, 2.A, 3.A triedy doprevádzali tancom p. uč. Mgr. S. Šefcovú, ktorá zaspievala sólovú pieseň „Haleluja“ ktorá niesla myšlienky o prosbe všetkých matiek.
V závere vystúpenia zase sa objavuje žena, ktorá nesie prázdne vrece, pretože všetko, čo bolo v ňom, všetko to ťažké odovzdala Ježišovi. Už sa nemusí s tým všetkým trápiť sama. Kráča životom oveľa radostnejšie a s istotou, lebo v jej srdci sa narodil Ježiš.
Počas celého vystúpenia spievali žiaci piesne, ktoré charakterizovali danú scénku a situáciu, hudobným sprievodom bol p. učiteľ Mgr. Ján Kubov, Mgr. Ľ. Oravec, pani Janka Petrenková, žiačky IX.A A. Koščaková, E. Baranová, D. Krajčová.
Vystúpenie bolo obohatené citátmi nielen o Vianociach, ktoré predniesli žiačky ZŠ. Vianočnú atmosféru počas piesní dopĺňalo premietanie vianočných obrázkov.
Záver vianočnej akadémie patril p. farárovi M. Bakošovi, ktorý ukončil predstavenie piesňou „Podrží ťa sen.“
V jednotlivých scénkach vystupovali:
poštárka Katka – Viktória Koščaková 8.A, teta Hanka – Monika Bukovinová 6.A, vrátnik – Pavol Bukovina 7.A, vychovávateľka – Vanesa Paračková 7.A, dievčatko Veronika – Viktória Švagerková 2.A, podnikateľka – Emma Baranová 9.A, slečna – Radka Rusnáková 6.A, chlapec Adamko – Ján Drevko 2.A, Mária – Alexandra Koščaková 9.A, Jozef – Vladimír Kuna 7.A, deti z detského domova – žiaci 2.A triedy, žena s plným vrecom – Olívia Škyrtová 9.A, rozprávač – p. farár M. Bakoš.
Sólové spevy: Zdenka Barillová 6.A, Dominika Pitková 7.A
Všetkým účinkujúcim patrí veľké poďakovanie.
Za prípravu vianočnej akadémie patrí poďakovanie učiteľom Mgr. V. Lajošová, Ing. M. Mirková, RNDr. D. Koščaková, Mgr. M. Sitiariková, Mgr. S. Šefcová, Mgr. J. Kubov, Mgr. Ľ. Oravec.
Za vianočnú výzdobu a prípravu darčekov do vianočnej burzy ďakujeme učiteľkám Mgr. A. Šimonovičovej, Ing. B. Bukovinovej.
Mgr. M. Sitiariková
Noc čítania biblie
V roku 2015 sa vo Vikartovciach konal 3. ročník NOCI ČÍTANIA BIBLIE. Cieľom je priblížiť deťom Sväté písmo, aktualizovať posolstvo Biblie pre dnešnú dobu. Počas tejto noci deti spoznávajú život jednej osoby zo Starého zákona a druhej osoby z Nového zákona pomocou scénok a hier, počas ktorých sa deti zabavia a mnoho naučia. Nechýbalo ani občerstvenie, čomu sa deti potešili. K výbornému priebehu tejto akcie prispel náš duchovný otec Martin Bakoš spolu s animátormi a učiteľským zborom ZŠ vo Vikartovciach. Akcie sa zúčastnilo 72 detí zo základnej školy.
Zber papiera
Recyklovaním sa šetria lesy, energia, znižuje sa znečisťovanie ovzdušia a vodných tokov.
Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových a toaletných papierov, na výrobu kartónov a papiera, ktorý nevyžaduje vysokú kvalitu.
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do zberu tejto vzácnej druhotnej suroviny v jesennom zbere papiera.
Plné kontajnery odpadového papiera odviezli. Všetko sa zrátalo, vyhodnotilo a tí najusilovnejší boli odmenení . Poďakovanie patrí deťom, ktoré húževnato nosili papier, rodičom, starým rodičom a všetkým priateľom školy, ktorí prispeli svojou troškou do mlyna, všetkým pomocníkom z radov pracovníkov školy, ktorí vážili a zapisovali, zapisovali a zapisovali.
Recyklovaním sa šetria lesy, energia, znižuje sa znečisťovanie ovzdušia a vodných tokov.
Zberový papier je vhodnou druhotnou surovinou na výrobu obalových a toaletných papierov, na výrobu kartónov a papiera, ktorý nevyžaduje vysokú kvalitu.
Aj v tomto školskom roku sa žiaci našej školy zapojili do zberu tejto vzácnej druhotnej suroviny v jesennom zbere papiera.
Plné kontajnery odpadového papiera odviezli. Všetko sa zrátalo, vyhodnotilo a tí najusilovnejší boli odmenení . Poďakovanie patrí deťom, ktoré húževnato nosili papier, rodičom, starým rodičom a všetkým priateľom školy, ktorí prispeli svojou troškou do mlyna, všetkým pomocníkom z radov pracovníkov školy, ktorí vážili a zapisovali, zapisovali a zapisovali.
Vyhodnotenie školskej súťaže o najlepšiu triedu v zbere papiera v školskom roku 2015/2016
Umiestnenie
|
Trieda
|
Počet kg
|
1 žiak
|
1. miesto
|
IV.A
|
698
|
29kg
|
2. miesto
|
III.A
|
527
|
23,9 kg
|
3. miesto
|
V.A
|
538,5
|
22,4 kg
|
4. miesto
|
II.A
|
226,5
|
12,6 kg
|
5. miesto
|
VIII.A
|
249
|
11,8 kg
|
6. miesto
|
VI.A
|
213
|
10,6 kg
|
7. miesto
|
VII.A
|
208
|
9,9 kg
|
8. miesto
|
IX.A
|
53,5
|
3,1 kg
|
9. miesto
|
V.B
|
34,5
|
2,8 kg
|
10. miesto
|
I.A
|
43
|
2,6 kg
|
11. miesto
|
IV.B
|
22,5
|
1,8 kg
|
12. miesto
|
V.-VI. špec.
|
10,5
|
1,1 kg
|
13. miesto
|
I.B
|
0
|
0 kg
|
13. miesto
|
VII.B
|
0
|
0 kg
|
13. miesto
|
IX. špec.
|
0
|
0 kg
|
Spolu sa vyzbieralo 2472 kg.
Ďakujeme.
Dušičkové popoludnie
Keď sa povie slovko sviatok, deťom sa spája zvyčajne s príjemnými vecami. Všetci sú na seba milí, deti sú v centre pozornosti, ktorá im vyhovuje a pripomínajú sa samé príjemné veci. Jeden deň v roku s týmto označením však vyvoláva úplne opačné emócie. Deň dušičiek patrí smutnému spomínaniu a často aj bolestivým návratom. V detských hlávkach tak nastáva malý chaos a oboznamovanie sa s týmto sviatok je pre nich trošku zvláštne. Preto sme sa v stredu 4. 11. 2015 stretli celý 1. stupeň, aby sme žiakom pomohli pochopiť podstatu tohto dňa. Jednotlivo, po triedach, žiaci spomínali na svojich zosnulých, na spoločne prežité chvíle.
V škole sme sa venovali rôznym aktivitám – kreslenie a maľovanie, strihanie a lepenie, rôzne hry a podobne.
Potom sme sa všetci vybrali na pochod obcou po stanovenej trase. Postupne, na jednotlivých stanoviskách, hádali žiaci hádanky a získavali písmenká, z ktorých v cieli zložili slovo - KRÍŽ. Z rozsvietených lampášikov a kahancov utvorili na lúke symbol kríža.
Lampión šťastia, ktorý sme vypustili po návrate pred školu, bol darčekom pre tých, ktorí už nemôžu byť s nami, no napriek tomu nad nami držia ochrannú ruku.
Daniela Jakubčová
Hovorme o jedle
Umiestnenie školy v STRIEBORNOM PÁSME
6. ročník
Aj tento školský rok sa naša škola zapojila do súťaže „Hovorme o jedle“. V týždni od 12.10.2015 do 16.10.2015 boli pre žiakov pripravené rôzne súťažno-vzdelávacie aktivity na dané denné témy. Trieda 6.A si vybrala dennú tému: Chlieb, pečivo, obilniny, ryža, cestoviny. Žiaci si v tento deň prešli viacerými aktivitami:
- Rozdelenie potravín do potravinovej pyramídy
- Diskusia na tému: Prečo sú celozrnné výrobky na prvom mieste v pyramíde?
- Prezentácia výroby cestovín – internetový zdroj
- Tvorba prezentácie na tému: Chlieb, pečivo, zemiaky, obilniny, cestoviny
- Príprava nástenky
- Inštalácia výstavky
- Príprava nátierok a chlebíčkov s nátierkou so zameraním na celozrnné pečivo
- Konzumovanie pripravených chuťoviek
Pri týchto aktivitách žiaci využili nielen vedomosti o potravinách, ale aj praktické zručnosti pri príprave nátierky, výstavky a tvorbe prezentácie.
Tento rok sa žiaci prvýkrát zapojili aj do výtvarnej súťaže: „Chutné maľovanie“ a literárnej súťaže: „Načo sú nám polia, sady“.
7.- 9. ročník
Žiaci 7. - 9. ročníka sa zapojili do dennej témy Mlieko a mliečne výrobky – Nenahraditeľná zložka zdravej výživy. Uskutočnili tieto aktivity:
- Počúvanie rozhlasových relácií v slovenskom rozhlase z archívu
- Vytváranie prezentácií a referátov
- Najlepší referát v školskom rozhlase
- Miešanie mliečnych kokteilov
- Pečenie palaciniek
1.- 4. ročník
Deň zdravia: Ovocie a zelenina - prečo potrebujeme 5 porcií denne
Prečo konzumovať veľa ovocia a zeleniny
Ukážka rôznych druhov spracovania ovocia a zeleniny
Dňa 13.10.2015 sme pre žiakov 1. stupňa našej školy pripravili Deň zdravia.
V úvode sme so žiakmi besedovali o rôznych druhoch ovocia a zeleniny a o potrebe konzumovať aspoň 5 porcií denne– v čerstvom, mrazenom, sušenom, či konzervovanom stave, v podobe koktailov či 100% ovocného džúsu.
Žiaci zhotovovali rôzne druhy nátierok, ovocné chuťovky, ovocné špízy, zeleninové nátierky, pozreli si spôsob odšťavovania a sušenia ovocia. Všetky vytvorené produkty potom ochutnávali.
V rámci praktických činností žiaci vymaľovali omaľovánky so psíkom Ovkom, na školskom ihrisku spoločne vytvorili „ jablkového hada“ a zaspievali pesničky Červené jabĺčko a Bolo raz jabĺčko krásne. Oblečení v zelených a červených tričkách vytvorili živé jablko.
Na záver sme spolu zhotovili výstavku z darov prírody .
Beáta Lachová
Deň jablka
V mesiaci október je vyhlásený Svetový deň jablka a my sme si tento deň pripomenuli práve 7. októbra. Zapojili sa do neho žiaci aj pani učiteľky prvého stupňa. Celý deň bol realizovaný formou blokového vyučovania, v ktorom hlavnou témou bolo jablko. Na hodinách matematiky sme riešili jablkové príklady, na slovenskom jazyku sme tvorili vety o jablkách, čítali sme zaujímavý príbeh o jabĺčku v ktorom sme sa dozvedeli veľa nových informácií o tomto zdravom ovocí. Spievali sme piesne o jabĺčkach a na hodinách výtvarnej výchovy žiaci taktiež pracovali s jablkami, pomocou ktorých zhotovili zaujímavé práce.
Ďalšie aktivity sa konali v okolí školy. Keďže si deti mali priniesť červené, alebo zelené tričko, na lúke sme všetci spoločne vytvorili veľké "živé jablko" a na školskom ihrisku zhotovili " jablkového hada." Okrem týchto aktivít sa konala aj súťaž o najkrajšie a najväčšie jablko, v ktorej zvíťazili Adam Korenko z III.A a Alexander Ščuka zo IV.B. V závere dňa sme si spoločne pochutnali na rôznych jabĺčkových dobrotách, ktoré si pripravili žiaci, ale aj ich šikovné mamky.
Takéto zážitkové vyučovanie sa deťom veľmi páčilo, nevšednou, nenásilnou a hravou formou získali nielen nové vedomosti ale prežili chvíle plné radosti a zábavy. Každý žiak si domov odniesol jabĺčkovú medailu, a úsmev na perách.
Stanislava Šefcová
Plavecký výcvik
V dňoch 16.9. – 30.9. 2015 absolvovali žiaci 3. a 4. ročníka plavecký výcvik vo Svite, ktorý viedla pani plavčíčka Táňa Drobná. Žiaci v úvode absolvovali vstupné testy plaveckej zdatnosti a zoznámili sa s vodným prostredím. Skúšali rôzne spôsoby dýchania, ponárali sa a lovili z dna bazéna predmety s cieľom odbúrať strach. Učili sa bezpečne pohybovať vo vodnom prostredí. Postupne si osvojili splývavú polohu. Učili sa plavecký spôsob kraul a znak. Pri nácviku používali plávacie dosky. Dôkladne si osvojili prácu horných a dolných končatín. Učili sa efektívne dýchať pri plávaní. Pani plavčíčka neustále upozorňovala na chyby pri nácviku a snažila sa ich odstrániť. Veľmi dôležité bolo precvičovanie súhry pohybu končatín so správnym dýchaním.
Výcvikom sa rozvíjali vôľové vlastnosti žiakov, zvyšovala sa ich vytrvalosť, obratnosť a kondícia. Žiaci si precvičovali rôzne polohy tela vo vode: stojky, kotúle. Jednoduché súťaže, štafety, hry viedli žiakov k tolerancii a vzájomnej spolupráci. Žiaci absolvovali nácvik štartového skoku zo sedu, z drepu, zo stoja, skúšali si pády do vody.
Cieľom plaveckého výcviku bolo zaplávať jedným plaveckým spôsobom technicky správne čo najväčšiu vzdialenosť bez zastavenia. Posledný deň výcviku sa konalo vyhodnotenie s odovzdávaním diplomov.
Mgr. Darina Filipová
Pochod za zdravím
Naša škola sa už po 9-krát zapojila do kampane červené stužky, ktorá začína v septembri a končí 1.decembra. Počas tohto obdobia pod vedením koordinátorky p. uč. A. Šebestovej uskutočňujeme rôzne aktivity so žiakmi. V rámci tejto kampane sme chceli podporiť zdravý štýl života, preto sme sa prihlásili do súťaže - „športom pre červené stužky“. Dňa 9.10. sme uskutočnili pohybovú aktivitu pod názvom - Pochod za zdravím pre červené stužky. Žiaci 5. – 9. ročníka pochodovali smerom na L. Tepličku ku prameňu Hornádu, kde po občerstvení pramenitou vodou vytvorili živú červenú stužku v strede s prameňom Hornádu. Žiaci 1. – 4.ročníka si premietli film - Anjeli, a potom sa tiež vybrali na prechádzku. Touto aktivitou sme chceli uviesť do pohybu všetkých žiakov a učiteľov našej školy a zdôrazniť význam pohybu a pitia zdravej pramenitej vody pre človeka. Zároveň zaslaním správy s fotografiami chceme tiež prezentovať náš región.
Burza informácií SŠ
Dňa 1. októbra 2015 sa žiaci 9. ročníka, pod vedením výchovnej poradkyne p. uč. Šebestovej, zúčastnili v športovej hale Aréna na akcii Burza informácii SŠ, ktorú organizoval CPPPaP Poprad a Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny v Poprade. Bola to prehliadka stredných odborných škôl, ktorá má pomôcť žiakom pri získavaní informácií o možnostiach ďalšieho štúdia na SŠ. Žiaci získali prehľad o jednotlivých študijných odboroch a o regionálnom trhu práce a to by malo viesť k správnej voľbe ich povolania.
Alexandra Koščaková
Biela pastelka
Naša ZŠ s MŠ Vikartovce sa aj tento rok zapojila do humanitnej akcie Únie zrakovo postihnutých „Biela pastelka“. Žiaci 9. ročníka požiadali ostatných spolužiakov, učiteľov, zamestnancov školy a občanov obce Vikartovce, aby sa zapojili do tejto kampane.
Deviataci, ktorí celú akciu sprevádzali, veľmi pekne všetkým, ktorí prispeli, ďakujú. Vyzbieraná suma bola 480,20 eur.
Biela pastelka na facebooku:
Alexandra Koščaková
Jesenné účelové cvičenie
Dňa 18.9. 2015 deviataci pripravili aktivity jesenného účelového cvičenia pre všetky triedy základnej školy. Boli to aj tieto zaujímavé úlohy: hod diskom, úlohy so zdravotníckou tematikou, športové súťaže, preťahovanie lanom, streľbu, vedomostné úlohy, zručnosti a pod. Disciplíny boli uskutočňované popri ceste na areál DHZ. Popri tom sa deti mohli spoločne zahrať s loptou, na naháňačku, na skrývačku a samozrejme posilniť sa svojou desiatou.
Alexandra Koščaková
Prvý deň v škole u prváčikov
Tak ako každý rok, bol aj tohtoročný druhý september veľmi významným dňom pre deti, ktoré po prvý krát zasadli do školských lavíc. V školskom roku 2015/ 2016 sme v 1.A privítali 16 prváčikov. Mnohí boli netrpezliví , plní očakávaní a radosti z nových zážitkov. Nesmelé kroky a bojazlivé pohľady sa stratili pred dverami vrabčekovej triedy, kde rodičov s deťmi vítala pani učiteľka. Po splnení dvoch úloh: zopakovaní čarovného odklínadla a nájdení čarovného zvončeka mohli deti vstúpiť do vyzdobenej triedy, kde na nich netrpezlivo čakal zázračný škriatok Hups.
Po vzájomnom predstavení a zoznámení sa, zložili deti pred rodičmi , pánom starostom a pani riaditeľkou prvácky sľub na šlabikár, v ktorom sa zaviazali plniť všetky školské povinnosti a úlohy. Až potom boli veľkou pastelkou pasované za prvákov a prijaté do školského cechu. Ako spomienku na tento významný deň si žiaci odniesli pamätné uvítacie listy, sladkosti a farbičky. Azda najväčšiu radosť im urobili knihy, ktoré im venoval pán starosta.
Kým pani učiteľka dávala rodičom organizačné pokyny , škriatok Hups si pre deti pripravil omaľovánku, v ktorej mali deti vymaľovať všetky školské pomôcky, ktoré si mali priniesť na druhý deň v novej aktovke.
Na záver sme si spolu s rodičmi a prváčikmi, zaželali veľa úspechov, a trpezlivosti pri plnení všetkých školských úloh .
tr. uč. S. Šefcová
Školské výlety
Výlet do Vysokých Tatier
Tento rok sme sa rozhodli, že navštívime prostredie Vysokých Tatier. Vybrali sme si penzión Šuca. Hneď v prvý deň výletu, pred túrou, sme si išli najskôr vybaliť batožinu do penziónu. Neskôr sme cestovali električkou na Popradské Pleso. Zo zastávky Popradské pleso sme absolvovali túru na Popradské Pleso a potom na Štrbské Pleso. Po ceste sme si urobili aj malé prestávočky na občerstvenie a na pamätné fotky. Túru sme hravo zvládli Na Štrbskom Plese začalo trochu poprchávať, no šťastie, že sme stihli všetko naplánované absolvovať. Zo Štrbského Plesa do Novej Lesnej sme už išli na električke. Na ubytovňu sme prišli unavení, ale za tie krásne zážitky to stálo Na ubytovni nás čakala výborná večera. Po večeri sme išli na prehliadku Novej Lesnej. Stavili sme sa na ihrisku a zašportovali sme si. Po športových aktivitách nám p. uč. Pasiarová ukázala svoj dom a aj Novú Lesnú a pozvala nás na jahody a buchty. Po peknej prechádzke sme sa znova vrátili na ubytovňu. Večer bola aj tak najväčšia zábava. Kopec smiechu, zážitkov a všetkého. Najviac sme sa nasmiali večer pred spaním. Také zážitky sa nikdy nezabudnú. Na druhý deň sme sa pobalili, naraňajkovali a odviezli sme sa električkou do Starého Smokovca. Pešo sme šli na Hrebienok, z neho na Rainerovu chatu a k Studenovodským vodopádom. Túra bola dosť dlhá, ale zvládli sme to. Cesta dole zbehla oveľa rýchlejšie ako cesta hore. Cez túru sme si mali tiež také menšie prestávky na občerstvenie sa. Zážitkov máme veľa. Naspäť zo Starého Smokovca sme sa odviezli na električke do Novej Lesnej. Vyzdvihli sme si veci a išli sme opäť na električku, ale už do Popradu. Trochu sme počkali a nasadli sme na autobus do Vikartoviec . Unavení a zmorení, no s veľmi veľa zážitkami sme prišli konečne domov. Po výstupe z autobusu sme sa porozprávali a rozlúčili, a odišli sme unavení domov. Som rada, že som bola na takom výlete.
Autor: Alexandra Koščaková
"Náš školský výlet"prev výlety"
Konečne nastal ten krásny deň. Ráno 2.6. o 7:45 hod. sme sa všetci stretli s radosťou pred dolnou budovou školy. Prišiel autobus a náš výlet sa začal.
Prvá zastávka bola Važecká jaskyňa. Ujo sprievodca bol veľmi milý. Keď sme vošli do jaskyne vyľakala nás socha trojmetrového medveďa. Naša prehliadka sa začala. V jaskyni boli veľmi nízke stropy a zaujímavé útvary. V strede jaskyne sme videli kosti zvierat. Na konci jaskyne ujo sprievodca zhasol svetlo v celej jaskyni. Dievčatá pišťali a chlapci sa smiali ako opice. Keď sme vyšli z jaskyne už nás čakal autobus a my sme pokračovali v ceste ďalej. Druhá zastávka bol hrad a kaštieľ v Liptovskom Hrádku. Hneď pri bráne kaštieľa nás privítal pes Dik a sprevádzal nás po celý čas našej prehliadky. Keď sme vyšli z kaštieľa, videli sme zrúcaninu hradu. Pani sprievodkyňa nám povedala, že hrad a kaštieľ vlastnila Magdaléna Zai, ktorá mala päť manželov, ktorí zomreli prirodzenou smrťou. Videli sme aj skalu, na ktorej bola kaplnka. Od roku 2001 je hrad v rekonštrukcii. Dnes sa využíva na rôzne spoločenské príležitosti aj ako hotel. Po návšteve hradu sme pokračovali autobusom. Tretia zastávka bol Poprad – drobné nákupy. Kúpili sme si drobné hračky a darčeky pre našich najbližších a putovali sme ďalej. Na štvrtú zastávku sme sa veľmi tešili. Bola to plaváreň vo Svite. Keďže vonku bolo veľmi teplo osvieženie nám padlo veľmi dobre. V bazéne sme si oddýchli a spolu s pani učiteľkami sme sa zabavili. Hrali sme rôzne vodné hry a super sme si zaplávali. Vykúpaní sme nastúpili do autobusu a s nadšením sme očakávali ďalšie zastavenie. Bolo to interiérové ihrisko Viviland v Poprade. Mohli sme sa vyšantiť a vyskákať, bola to super zábava. Touto návštevou sa náš výlet blížil ku koncu.
Plní zážitkov a aj trocha unavení sme sa vracali domov. Ďakujeme rodičom, že nám ho zaplatili a skvelým pani učiteľkám, že nám ho pripravili. Už teraz sa tešíme na ďalší.
žiaci 3. A triedy
MDD
Snáď najkrajší deň pre všetky deti na svete. Ani naša škola tento rok nezaháľala a postarala sa o kopec zábavy. Pre deti sme pripravili 10 disciplín, plných smiechu, ale aj driny. Za každú splnenú úlohu, dostali žiaci na ruku pečiatku. V 1.disciplíne mali žiaci pod názvom ZEMIAKY TRASTE SA za úlohu preskákať vo vreci určitú dráhu. V spojenej 2.a 8.disciplíne OSTROVY a CHYŤ SI VEČERU žiaci museli preskákať cez ostrovy a chytiť si rybu. V 3.disciplíne ČAROVANIE S BUBLINKAMI museli žiaci vyčarovať vo vedre s vodou bublinky. V 4.disciplíne SRANDOVNÁ RALLY žiaci prepravovali lopty vo fúriku z jedného miesta na druhé. V 5.disciplíne CESTA HĽADANIA žiaci so zaviazanými očami a navigovaním spolužiakov museli pozbierať všetky kužele, ktoré boli poukladané na zemi. V 6.disciplíne TRAF MA sa žiaci snažili nakŕmiť leva tým, že mu hádzali do papule plastové guľky. V 7.disciplíne CESTOVNÁ HORÚČKA sa žiaci museli prezliekať do nášho ľudového kroja a tým si pripomenuli, aké ťažké to mali naši predkovia. V 9.disciplíne ČAŠNÍK V TENISOVOM KLUBE žiaci prenášali pomocou rakiet vodu v pohári. V 10.disciplíne FRAJERI NA KOLOBEŽKÁCH sa žiaci pokúšali obchádzať prekážky na kolobežkách a tým sa dopravili do cieľa. Po splnení týchto disciplín žiaci dostali sladkú odmenu a pochvalu svojich učiteľov.
autor: M.Kubusová
MaTúŠ 2015
Dňa 4. 5. 2015 sa uskutočnil 5. ročník súťaže MaTúŠ 2015 – Mladé talenty škôl, ktorej vyhlasovateľom je Školský úrad Veľký Slavkov. Súťaž zorganizovala ZŠ s MŠ Vikartovce spolu s obecným úradom. Aj tento rok žiaci nášho regiónu, pod Tatrami, sa prezentovali svojím talentom. 107 talentovaných žiakov z 12 základných škôl súťažilo v týchto kategóriách: Literárny prednes, Hra na hudobný nástroj, Spev a Tanec.
Súťažiaci predviedli skvelé výkony a porota, ktorej členmi boli Mgr. Peter Čapó, Mgr. Alena Madzinová, Ing. František Šáry a Mgr. Darina Filipová, mala veľmi ťažkú úlohu a určila týchto víťazov: Literárny prednes: Peter Šaling, ZŠ Batizovce. Hra na hudobný nástroj: žiaci zo ZŠ Štrba. Spev: žiaci zo ZŠ Spišská Teplica. V kategórii Tanec porota udelila dve prvé miesta: tanečné duo žiačok zo ZŠ Spišské Bystré a scénický tanec s názvom „Spútaní“ žiačok zo ZŠ Spišský Štiavnik, ktorí zároveň získali aj titul „Absolútny víťaz“ a cenu Školského úradu Veľký Slavkov.
Atmosféra bola príjemná.
Deň Zeme
Tak, ako aj po iné roky, aj tohto roku sme mali na našej škole akciu s názvom Deň Zeme. Bol to deň, ktorý bol venovaný našej Zemi. V tento deň sme boli odľahčiť časť našej Zeme a to tým, že sme vyzbierali odpadky, ktoré nemajú byť nikde inde, ako v kontajneri. Na tejto akcii sa zúčastnili žiaci druhého stupňa. Hneď ráno 21. 4. 2015 sme sa vybrali s úsmevmi na tvárach a s vreciami v rukách do „terénu“. Zbierali sme všetko. Od papierov a plastov až po sklo a iné materiály, ktoré v prírode nemajú svoje miesto. Vyzbierali sme viac než 11 vriec odpadu. Boli sme veľmi radi, že sme mohli aj takto pomôcť našej krásnej a jedinečnej planéte ZEM, ktorú si treba chrániť.
autor: M. Kubusová
Svetový deň vody
22. marec – Svetový deň vody sme si na našej škole pripomenuli rozhlasovou reláciou. Na hodine chémie v 6. ročníku si žiaci vypracovali projekty – Chráňme si naše minerálne pramene. Na ekologickom krúžku pod vedením p. uč. Šebestovej sme zhotovili výstavku s nástenkou k danej problematike. Jej súčasťou boli aj projekty žiakov. Pred výstavkou bola uskutočnená hodina chémie s besedou, kde žiaci prezentovali svoje práce a zdôraznili sme si význam vody pre človeka, rastliny a živočíchy, teda pre život na celej Zemi.
Lyžiarsky výcvik
V dňoch 9. 02. – 13. 02. 2015 sa uskutočnil pre žiakov 4. ročníka základný lyžiarsky výcvik a pre žiakov 7. ročníka zdokonaľovací lyžiarsky výcvik v lyžiarskom stredisku Kubašok v Spišskom Bystrom. Lyžiarskeho výcviku /ďalej LV/ sa zúčastnilo 34 žiakov, z toho 20 žiakov 4 ročníka a 14 žiakov 7. ročníka. Z celkového počtu žiakov bolo 6 nelyžiarov a 28 lyžiarov. Žiaci boli rozdelení do troch družstiev podľa lyžiarskej zdatnosti. Výučba prebiehala dopoludňajšou a popoludňajšou výukou, s krátkymi a dlhšou obednou prestávkou. Všetci žiaci, aj tí menej pohybovo zdatní zvládli stanovený cieľ lyžiarskeho výcviku, čo preukázali aj na záverečných lyžiarskych pretekoch – jazde zručnosti, alebo boli ohodnotení nepretekovou formou ukážky lyžovania.
Ako najlepší žiaci boli hodnotení:
4. ročník 7. ročník
1. miesto: Peter Baran 1. miesto: Viktória Koščaková
2. miesto: Marko Ševc 2. miesto: Alexandra Bukovinová
3. miesto: Júlia Bukovinová 3. miesto: Filip Kubus
Vyhodnotenie lyžiarskeho výcviku sa uskutočňovalo každý deň počas výcviku v skupinách, ale aj na poobedňajších nástupoch priebežne, formatívne pri ukončení lyžiarskeho výcviku s odovzdávaním diplomov a vecných odmien. Využité bolo aj sebahodnotenie žiakov.
Počasie a podmienky na lyžovanie boli vynikajúce, nijako negatívne neovplyvnilo priebeh LV, lyžovali sme každý deň. Účelom LV bolo aj vychovávať žiakov k vzťahu k prírode, dodržiavaniu horských a lyžiarskych pravidiel, vedieť pomôcť slabšiemu a brať na seba zodpovednosť za dodržiavanie denného režimu, svojho správania a činov.
LV úspešne ukončilo 34 žiakov. Počas kurzu sme nemali žiadne zdravotné ťažkosti, ktoré by si vyžadovali pomoc lekára.
Autor textu: Mgr. Darina Filipová
MISS, MISTER ŠKOLY
Aj v tomto školskom roku usporiadali naši deviataci v období fašiangov obľúbené podujatie - Miss 2015. Z každej triedy bol zvolený jeden pár – jedno dievča a jeden chlapec, ktorý mal reprezentovať triedu a bojovať o titul Miss a Misster školy. V úvode súťaže sme si predstavili jednotlivé páry. Prvý pár z piatej triedy tvorili Viktória Házyová a Patrik Kubus, druhý pár z piatej triedy Sofia Bukovinová a Janko Bulava. Tretí pár zo šiestej triedy Anička Kičaková a Jakub Smižanský. Štvrtý pár tvorili Štefan Tóth a Alexandra Šebestová zo siedmej triedy a z ôsmej triedy Laura Ščuková a Paľo Harvan tvorili piaty pár. Po úvodnom predstavení moderátori Paulína Jakubcová a Dominik Diabelko, z deviatej triedy, predstavili prvú súťažnú disciplínu – Hudba, v ktorej mali súťažiaci hádať názov skladby. Druhá súťažná disciplína bola Jedenie pudingov. V tejto disciplíne bolo úlohou dievčat, so zaviazanými očami nakŕmiť partnera pudingom, za čo najkratší čas. Ďalšími disciplínami boli – tanec na rôznu hudbu, obaľovanie toaletným papierom a na záver bola voľná disciplína, v ktorej si mali žiaci vymyslieť vlastný program. V závere súťaže porota v zložení Mgr. Anna Šebestová, Mgr. Peter Duračinský a Mgr. Emília Pasiarová vyhlásila výsledky súťaže. Titul Miss školy 2015 získala Laura Ščuková z 8. A., titul Misster školy 2015 získal Paťo Kubus z 5. A., titul 1. Vicemiss získala Sofia Bukovinová z 5. A, titul 1. Vicemisster získal Paľo Harvan, titul 2. Vicemiss získala Alexandra Šebestová zo 7. A, titul 2. Vicemisster získal Jakub Smižanský zo 6. A., titul Miss Sympatie získala Anička Kičaková zo 6. A., titul Misster Sympatie získal Janko Bulava z 5. A. Titul Miss Kreativity získala Viktória Házyová z 5. A,. titul Misster Kreativity získal Štefán Tóth zo 7. A. Každý súťažiaci vyhral vecné ceny a na záver boli pre všetkých pripravené sladké šišky a čaj.
Autor: Paulína Jakubcová
Pyžamová párty
6. februára 2015 sme na našej škole ukončili fašiangové obdobie pyžamovou párty. V úvode sa každý žiak predstavil, ukázal ostatným svoju obľúbenú hračku, o ktorej krátko porozprával. Nasledovala zábava pri hudbe, kde žiaci predviedli svoje tanečné kreácie.
V prestávkach žiakov čakali rôzne súťaže, za ktoré dostávali malé darčeky. Po skončení zábavy si všetci pochutili na sladkých šiškách s čajom, ktoré pripravili kuchárky školskej jedálne.
Zápis žiakov do 1. ročníka
31. januára 2015 sa na našej škole uskutočnil zápis detí do 1. ročníka na školský rok 2015/2016. Niesol sa v vo fašiangovom duchu. Budúcich prváčikov privítali učiteľky prvého stupňa našej základnej školy. Zápis prebiehal vo vyzdobenej triede, kde učiteľky zisťovali vedomostnú úroveň a všeobecný prehľad nádejných prvákov.
Na zápise bolo 21 detí, z toho 10 rómskych, 13 detí bolo zaškolených v materskej škole. Po absolvovaní zápisu dostalo každé dieťa malú pozornosť, aby si zápis zapamätalo.
Vianočná akadémia

„V nebíčku anjeli kľačia, za nás prosia, krásny čas vianočný na zem ľuďom nosia.“
Dňa 25. 12. 2014 sa uskutočnila vianočná akadémia s názvom ANJELI V NEBI, ktorej výťažok putoval pre onkologicky choré deti v Košiciach.
Akadémiu pripravili učitelia Mgr. V. Lajošová, Ing. M. Mirková, Mgr. M. Sitiariková, RNDr. D. Koščaková, Mgr. J. Kubov, p. farár Mgr. M. Bakoš a pani Janka Petrenková. Spolu účinkovalo 65 detí, vrátane detí MŠ. Z vianočnej burzy a zo vstupného sa získalo 1266 €, ale táto suma nebola konečná. Dňa 7. 1. 2015 bola odovzdaná suma 1420 eur. Srdečne všetkým darcom ďakujeme.
Vianočnú akadémiu otvorila spevom Daj Boh šťastia tejto zemi pani Janka Petrenková za hudobného doprovodu pána učiteľa Jána Kubova. Po básňach v podaní žiačok Viktórie Koščakovej, Niny Bukovinovej, Alexandry Šebestovej, Moniky Bukovinovej, Terézie Bukovinovej, Moniky Kubusovej, Vanesy Páračkovej a Dominiky Pitkovej účinkujúci zaspievali pieseň Čas sviečok.
Úvodná scénka akadémie bola o anjelikoch v nebi, ktorí sa, okrem jedného, pripravujú na narodenie Ježiška. Postavu sv. Petra hral Vladimír Kuna, anjela Striebrovláska Radka Rusnáková, staršieho anjela Miroslava Kubusová a ostatných anjelov žiaci prvého ročníka. Neposlušný anjelik bol potom poslaný robiť na zem dobré skutky, aby všetko odčinil. Po zemi bol sprevádzaný starším anjelom. Anjeli sa preobliekli za pocestných a putovali svetom. K tomu deju aktuálne zaznela pieseň Anjeličku speš, do horičky bež. Anjelici navštívili ľudí a poprosili ich o nocľah. Chceli zistiť, čí ľudia na Zemi nezabudli na pohostinnosť a lásku k blížnemu, keď majú taký veľký majetok. Tešili sa na dobrú večeru a mäkkú posteľ. Počas piesne Anjeli lietajú nízko v podaní Daniely Kormošovej sa anjeli dostali k bohatým gazdom, ktorých zahrali Diana Krajčová a Dominik Diabelko a ich dcéru stvárnila Sofia Bukovinová. Hoci sú bohatí a majú hojnosť, dajú im jesť len suchý chlieb a vodu a spať ich nechajú v pivnici.
Atmosféru tmavej noci, kedy sa narodil Ježiško dotvárala pieseň Narodil sa nám.
Kým sa mladší anjelik zobudil, starší opravil dieru v stene v pivnici kde spali. Zamuroval tajne aj poklad, ktorého neboli hodní. Striebrovlások tomu „dobrému skutku“ nerozumel.
Anjelici potom navštívili veľmi chudobnú rodinu. Účinkujúci zaspievali pieseň od skupiny Tublatanka Poďme spolu, poďme všetci bratia. V dome chudobnej rodiny pocestných privítali, rozdelili sa s nimi o večeru a ponúkli im svoju posteľ na spanie. Chudobnú gazdinú hrala Alexandra Koščaková, gazdu Samuel Bukovina, deti Miriam Šebestová a Pavol Bukovina.
Kým všetci spali, zaznela pieseň Jednej noci a do domu zavítal Anjel smrti (v podaní Emmy Baranovej), ktorý prišiel v noci pre gazdinú. Starší anjel, ktorý sa zobudil na svetlo, prosil Anjela smrti, aby ju nebral, lebo je to veľmi dobrá žena. Anjel smrti sa dal uprosiť a zobral namiesto gazdinej kravu. A tak sa stalo, že v tú noc chudobnej rodine zdochla krava. Starší anjel aj vysvetlil prečo „opravil“ dieru v stene u bohatých gazdov. Poklad, ktorý si rodina nezaslúžila, zamuroval. Anjeli na záver poradili zakopať zdochnutú kravu presne pod jabloň, lebo tam bol schovaný poklad. Deti sa pokladu veľmi tešili.
Postavy zo scénky ukázali na poučenie: „Byť dobrým sa vždy oplatí“.
K deju bola aktuálne zaspievaná aj pieseň Božia láska príď.
Na záver, obidvaja anjeli sa s radosťou vrátili do neba, kde už ich čakal svätý Peter, ktorý ich celý čas pozoroval z neba a bol spokojný s tým, ako pomohli dobrým ľuďom. „Aj ten najufúľanejší a najmenší anjelik dokáže urobiť obrovský dobrý skutok. A keby ešte aj každý človek na zemi urobil každý deň niečo dobré, v celom svete by zavládlo dobro, pokoj a hlavne láska“, povedal rozprávač.
Pieseň: od Mariána Čekovského v podaní p. farára a Zdenky Barillovej, za doprovodu huslí – Alexandra Koščaková, Emma Baranová a basy - Paulína Jakubcová, navodila tú správnu vianočnú atmosféru.
Ďalej nasledovalo vystúpenie detí z MŠ a záverečná pieseň Vianočný zázrak, kde sólo spievala Dominika Pitková. Počas piesne prítomným v sále rozdávali žiaci srdiečka s vyobrazeným betlehemským dieťaťom.
Vianočný sen, vianočné priania. Splnia sa len, ak budeš veriť v dobro v ľudských dlaniach.
Nech vás láska stráži, veď Vianoce sú čas, keď by mala jasne žiariť v každom z nás.
Želáme vám, želáme všetkým. Želáme svet plný lepších chvíľ, aké boli predtým....spievali účinkujúci.
Rozprávač ukončil:
„Nech sa plamienok dobra, ktorý zapálil malý Striebrovlások rozhorí v každom z vás a nech vám ho betlehemské dieťa pomáha neustále udržiavať, aby nikdy vo vašom živote nezhasol. Prajeme Vám šťastné a požehnané Vianoce a nový rok“.
Autor textu: RNDr. D. Koščaková
Noc čítania Biblie
Na našej škole sa konala už po druhý krát akcia, ktorá nesie názov Noc čítania Biblie. Na tejto akcii bolo deťom priblížené Sväté písmo. Žiaci spoznali jednu postavu starého zákona a jej život. Bol to Dávid. Mohli sa o ňom dozvedieť v podobe scénok pripravených žiakmi z 9.A a 7.A, ktorí navštevujú Biblický krúžok. - M. Kubusová, K. Olexáková, K. Lavková, T. Barillová, A. Bukovinová, K. Luštiková, V. Orolínová, Š. Tóth. Žiaci mali spoločnú večeru, po ktorej nasledovala hlavná časť programu – biblické scénky. Po každej scénke deti absolvovali test z danej témy, ktorá odznela a na záver sa zúčastnili nočnej hry spojenej s vedomostnými úlohami. Účastníci boli rozdelení do skupín počas celej akcie, každá skupina mala svoj názov a svoj „pokrik“. Každá skupina so svojim zodpovedným učiteľom ( M. Mirková, V. Lajošová, M. Sitiariková, D. Koščaková) sa vybrala na plnenie úloh nočnou dedinou Na záver – po pol noci sme sa všetci stretli v kostole. Veľmi dojemné bolo pre nás zúčastnených zaspievanie si piesne „Tichá noc, svätá noc“. Celá akcia bola uskutočnená pod vedením pána farára.
Autor: M. Kubusová
Mikuláš v škole

Začiatkom decembra sa všetky deti tešia na príchod sv. Mikuláša. Ani tento rok to nebolo inak. Dňa 4. decembra aj do našej školy zavítal veselý Mikuláš v sprievode čertov a anjelov. Mikulášsky sprievod najprv navštívil materskú školu, kde mu naši najmenší pripravili milé vystúpenie v podobe piesní a básní, za čo boli od anjelov obdarovaní sladkou odmenou. Sprievod sa presunul na I. a II. stupeň, kde žiaci nezaháľali a tiež Mikuláša obdarovali básňami a piesňami za sladkú odmenu. Táto akcia bola sprevádzaná veselosťou, radosťou a smiechom. Žiaci sa mohli so sprievodom odfotiť a tým si uchovať tento milý zážitok v pamäti.
Celú akciu zorganizovali žiaci 9.ročníka, ktorí týmto chceli spríjemniť žiakom tradičný a očakávaný sviatok, ktorý je predzvesťou Vianoc.
autor: žiačka Diana Kubovová
Kampaň Červené stužky
Naša škola sa aj tohto roku prihlásila do 8. ročníka kampane Červené stužky. Vybrali sme aktivity, ktoré uskutočníme na našej škole. Najskôr sme zhotovili nástenku na hlavnej chodbe s plagátom a ďalšími informáciami o chorobe AIDS. Nástenku sme postupne počas kampane dopĺňali fotografiami, ktorými sme zdokumentovali naše uskutočnené aktivity. Žiaci II. stupňa takto sledovali priebeh kampane a zapájali sa do aktivít.
Dievčatá 9.ročníka kampaň tak zaujala, že si zhotovili nástenku aj vo svojej triede a postupne ju tiež dopĺňali fotografiami z aktivít, na ktorých sa podieľali.
Zapojili sme sa aj do súťaže „živá“ červená stužka. Vytvorili sme červenú stužku, kde žiačky v ruke držali červené sviečky. Potom sme chceli zdôrazniť, že na túto zákernú chorobu zomierajú dospelí ale aj detí na celom svete, ktorým osud nedoprial radovať sa zo života, a preto sme vytvorili stužku, kde v strede je žiakmi zhotovená maketa zemegule a okolo horia sviečky za všetkých ľudí na celej zemi, ktorí podľahli tejto chorobe.
Na hodine informatiky žiaci 8. roč. podporili kampaň posielaním pohľadníc svojim kamarátom.
Na prírodovednom krúžku žiačky 6. a 9.ročníka šili červené stužky, ktoré 24.11. rozdávali žiakom, učiteľom a nepedagogickým zamestnancom školy, ktorí ich nosili celý týždeň. Vysvetľovali im význam symbolu červenej stužky a jej nosenia.
1. December- Deň boja proti AIDS - priebeh
školská rozhlasová relácia - prednes básne z knihy - Červená stužka - životná skúška
- referát - 1. December Deň boja proti AIDS
V 8. a 9. triede pokračovala kampaň :
zapálením červenej sviečky si žiaci pripomenuli deti, ktoré podľahli vírusu HIV.
nasledoval - príhovor koordinátorky - AIDS a život mladých ľudí
premietnutie filmu - Príbehy anjelov, po ktorom nasledovala beseda so žiakmi.
premietnutie filmu – Fajčenie vraždiaci návyk, ktorý žiakov veľmi zaujal a priniesol veľa rôznych otázok.
Sme radi, že sme sa do tejto kampane mohli zapojiť. Uskutočnenými aktivitami sme si chceli pripomenúť problematiku HIV/AIDS na škole, nakoľko žiaci často prichádzajú do styku s omamnými látkami, fajčením a nesprávnym životným štýlom. Veríme, že uskutočnenými aktivitami si žiaci vytvoria správny názor na danú problematiku. Uvedomia si zodpovednosť za svoj život. Veď život máme len jeden. Veríme, že šírením poznatkov o tejto chorobe sa počet zomierajúcich v budúcnosti podstatne zníži. Žiaci pracovali na jednotlivých aktivitách pod vedením koordinátorky projektu Mgr. A. Šebestovej a p. učiteľky RNDr. Dariny Koščakovej
Autor: Mgr. Anna Šebestová
Súťaž „Živá“ červená stužka
Blížil sa Sviatok pamiatka zosnulých. Na prírodovednom krúžku sme si zaspomínali na svojich blízkych. Žiaci vymenovávali aj pedagógov, ktorí pôsobili na našej škole , ale už nie sú medzi nami. Rozhovor pokračoval o kampani Červené stužky. Žiaci dostali nápad , vytvoriť červenú stužku práve v tento čas. Zapáliť sviečky za ľudí, ktorí zomreli na chorobu AIDS. Žiaci si na druhý deň obliekli červené svetre a vytvorili červenú stužku. V ruke držali červené sviečky. Potom sme chceli zdôrazniť, že na túto zákernú chorobu zomierajú dospelí ale aj detí na celom svete, ktorým osud nedoprial radovať sa zo života, a preto sme vytvorili stužku, kde v strede je žiakmi zhotovená maketa zemegule a okolo horia sviečky pre všetkých na celej zemi, ktorí podľahli tejto chorobe. Veríme, že šírením poznatkov o tejto chorobe sa počet zomierajúcich v budúcnosti podstatne zníži.
Našu červenú stužku sme uskutočnili v stredu 29.10.2014. Na tvorbe „živej“ červenej stužky sa podieľalo 17 žiakov.
Fotografie sú umiestnené na nástenke venovanej kampani - Červené stužky 2014 na hlavnej chodbe, kde žiaci II. stupňa môžu získať rôzne poznatky o chorobe AIDS.
Autor: Mgr. Anna Šebestová
Exkurzia v konzervárni RISO, Rimavská Sobota
Dňa 13.11.2014 sa 50 žiakov našej školy zúčastnilo exkurzie v konzervárni RISO v Rimavskej Sobote. Túto exkurziu absolvovali piataci, šiestaci, siedmaci, ôsmaci a deviatačky. Ako dozor boli s nami pani učiteľka Koščaková, Sitiariková, Bukovinová a Šebestová. Na úvod nás konateľka firmy p. Demeterová privítala a porozprávala nám o výrobe a sortimente. Dozvedeli sme sa aké druhy marmelád, lekvárov a džemov vyrábajú, ale aj kde môžeme tieto ich výrobky nájsť. Videli sme, ako sa jednotlivé produkty vyrábajú, ale aj ako ich balia. Dokonca nám dali šípkový a brusnicový džem ochutnať, pripravili nám chuťovky na piškóte. Boli vynikajúce. Na záver nám dali kelímok jahodového lekváru, ktorý sme si mohli zobrať domov, ale niektorí ho už zjedli v autobuse. Okrem tejto exkurzie, sme spoznali aj mesto Rimavská Sobota. Pani učiteľky boli také dobré, že nám nechali aj rozchod po meste. Veľkú zábavu sme zažili aj autobuse. Domov sme si odniesli krásne zážitky a spomienky.
Autor: žiačka Alexandra Koščaková
Informatická súťaž iBobor
V dňoch 7. až 18. novembra 2014 prebehol 8. ročník celoslovenskej online informatickej súťaže iBobor. Naša škola sa do tejto súťaže zapojila po tretíkrát. Koordinátorkou súťaže bola p. uč. Koščaková. Hlavným cieľom súťaže bolo podporiť záujem o informačné a komunikačné technológie u všetkých žiakov. Súťaž chce iniciovať v deťoch využívanie IKT, posmeliť ich v intenzívnejšom a kreatívnejšom používaní moderných technológií pri učení sa. Žiaci riešili logické matematicko–informatické úlohy. 11. novembra súťažili Kadeti - žiaci ôsmeho a deviateho ročníka a 18. novembra Benjamíni - žiaci siedmeho ročníka. Žiaci počas súťaže pracovali na tabletoch, iBobor prebehol bez problémov.
Úspešnými riešiteľmi súťaže sa stali:
- Kristína Luštiková, 7.A
- Emma Baranová, 8. A
- Alexandra Koščaková, 8. A
- René Bukovina, 8. A
- Diana Kubovová, 9. A
- Kristína Koreňová, 9. A
autor: RNDr. D. Koščaková
Elektronické testovanie T5-2014

Národný ústav certifikovaných meraní vzdelávania (NÚCEM) v školskom roku 2014/2015 realizoval testovanie žiakov 5. ročníka na vybraných základných školách . Aj týmto projektom chce NÚCEM zvyšovať kvalitu vzdelávania na základných školách.
Testovanie sa uskutočnilo v dvoch formách:
1. v papierovej,
2. v elektronickej.
ZŠ s MŠ Vikartovce sa stala vybranou školou pre elektronické testovanie.
Dňa 6. 11. 2014 sa uskutočnila generálka Elektronického testovania pre 21 žiakov 5. A triedy, ktoré v tomto roku prebehlo na 200 pilotných školách na Slovensku. Generálka bola malou prípravou na "ostré" testovanie z matematiky a slovenského jazyka, ktoré sa na našej škole uskutočnilo 20. 11. 2014. Príprava žiakov 5. ročníka na testovanie pozostávala z riešenia rôznych tipov testových úloh a z vypracovania Demo testu v danom systéme.
V dňoch 17. a 18. decembra prebehla záťažová skúška, ktorou NÚCEM získal pre dodávateľa e-Testu spoločnosť IBM s.r.o. dôležité diagnostické informácie, ktoré využije na zlepšenie systému. Záťažové skúšky prebehli z matematiky a prírodovedy v 5. roč., zo slovenského jazyka v 6. ročníku, z matematiky v 7. ročníku, z finančnej gramotnosti v 8. roč. a chémie v 9. ročníku.
Autor: RNDr. D. Koščaková
"Vlakom do múzeí a galérií"
Dňa 28.10.2014 opäť naša škola využila akciu, ktorú každoročne ponúka Železničná spoločnosť Slovensko a.s. „Vlakom do múzeí a galérií.“
S pedagogickým dozorom pani učiteliek Koščakovej, Sitiarikovej a Bukovinovej sa tejto akcie zúčastnili piataci, siedmaci a ôsmaci v počte 51.
Tento školský rok sme si vybrali Slovenské technické múzeum v Košiciach, kde sme spoznali expozíciu: „Vedecká hračka.“
Aj keď sme už veľkí žiaci tieto „hračky“ nás veľmi zaujali a ťažko sa od nich odchádzalo. Návštevou galérie naša exkurzia ešte nekončila, pretože sme sa zastavili v najväčšom kostole na Slovensku, v Dóme svätej Alžbety, kde sme chvíľku v tichosti premýšľali a zároveň obdivovali oltáre a nástenné fresky. Najveselšie pre nás bolo cestovanie vlakom, kde sme zažili kopec zábavy o čom svedčia aj fotografie a spomienky na tento deň.
Autor: Mgr. M. Sitiariková
Deň jablka

14. októbra sa naša škola premenila na jabĺčkové kráľovstvo. Každý žiak priniesol do školy jedno i viac jabĺk a počas celého dňa sme formou zážitkového učenia všetci prežívali zaujímavé chvíle.
Dnešný deň sme začali v kostole, kde sme sa spolu s pánom farárom poďakovali za tohtoročnú úrodu a porozprávali sme sa o tom, prečo by sme mali každý deň konzumovať toto chutné ovocie. Po návšteve kostola nasledovalo plnenie rôznych aktivít. Každá pani učiteľka si pripravila pre svoju triedu množstvo zaujímavých úloh. Žiaci nultého, prvého a tretieho ročníka si na školskom ihrisku zasúťažili a plnili rôzne športové úlohy, pri ktorých sa riadili heslom „ Športom ku zdraviu“. Plní energie sa potom pridali k ostatným žiakom a pokračovali v plnení ďalších aktivít, naučili sa peknú pieseň „ Bolo raz jabĺčko krásne“.
Všetkým žiakom sa darilo plniť jabĺčkové úlohy z matematiky, ako aj tajničky zo slovenského jazyka, tvorenie básničiek a rozprávok o jablku. Deti najviac zaujali aktivity z výtvarnej výchovy, kde si vytvárali rôzne práce, ktoré si spoločne vystavili na chodbe. Žiaci 4. A triedy vytvorili krásnu jabloň z prírodnín.
Ďalšou disciplínou bola súťaž o najkrajšie jablko, ktoré si žiaci doniesli z domu. Víťazom sa stal Matúš Švagerko z 2. triedy. Mnoho detí, ako aj pani učiteľky priniesli napečené chutné koláčiky, ktorých hlavnou ingredienciou bolo jablko. V 2. A triede si žiaci pripravili chutný jablkovo – mrkvový šalát.
Nápadov bolo neúrekom, stačili by aj na tri „ jablkové“ dni. Opäť sme sa presvedčili, že pripravovať pre žiakov takéto zaujímavé dni sa oplatí. Utužili sme vzťahy medzi deťmi, rozšírili ich poznatky a hlavne sme znovu prežili v škole chvíle plné radosti.
Autor: Mgr. D. Filipová
Súťaž "Hovorme o jedle" 2014
Umiestnenie školy v ZLATOM PÁSME

Učiteľky prvého stupňa našej základnej školy zorganizovali pre svojich žiakov Deň mlieka. Deň začal prezentáciou Márie Petrenkovej, ktorá žiakom predviedla výrobu masla, šľahačky, tvarohu a kravského syra. Žiaci s učiteľkami namiešali nátierky a pripravili ochutnávku. Žiaci 1. a 3. ročníka navštívili chovateľku kôz a hospodárske budovy Márie Petrenkovej, kde si urobili fotodokumentáciu chovu kôz a kravy.
Po prezentácii výroby mliečnych výrobkov nasledovala ochutnávka kravského syra, tvarohu, masla, šľahačky a cmaru. Po tejto ochutnávke žiaci vypracovávali pracovný list s danou tematikou.
Popoludní žiaci navštívili poľnohospodárske družstvo v Liptovskej Tepličke. Tam im predsedníčka družstva predstavila chov hovädzieho dobytka, oviec a ostatné prevádzky družstva. Žiakom ukázala aj výrobňu masla, bryndze, korbáčikov, ktorá tiež súvisela s ochutnávkou korbáčikov s rôznymi príchuťami. Na záver si žiaci a učiteľky zakúpili tieto výrobky.
Zorganizovaním tohto dňa chceli učiteľky žiakom vysvetliť význam konzumácie mlieka (a nielen kravského) a mliečnych výrobkov pre ich zdravý vývin a rast.
Autor: Mgr. B. Lachová

Žiaci 5., 7., a 8. ročníka sa spolu s pani učiteľkami Sitiarikovou, Bukovinovou a Koščakovou zapojili do dennej témy: Chlieb, pečivo , obilniny, cestoviny.
Dlhodobým pozorovaním žiakov počas prestávok sme dospeli k názoru, že hlavnou časťou desiaty žiakov sú rôzne druhy pekárenských výrobkov. Žiaci pekárenské výrobky obľubujú, v súčasnosti trh ponúka širokú paletu produktov, preto sme sa rozhodli pre danú dennú tému. Nazvali sme ju: „Chlieb náš každodenný.“:
Cieľom aktivít bolo spoznávať a rozoznávať obilniny, najviac používané druhy múk a pekárenských výrobkov v domácnosti. Rozvíjať teoretické poznatky z danej témy a praktické zručnosti pri príprave nátierok, polievky a domácej cestoviny.
Uskutočnené aktivity:
Zrod roľníctva – prednáška na dejepise v 5. ročníku
Zavedenie pojmu zlomok – matematika – 7. roč. - názorná ukážka na bochníku chleba
Aktivita: „CHLIEB NÁŠ KAŽDODENNÝ“
1. a) Motivačný rozhovor na tému: Čo som dnes desiatoval/a?
b) Dotazník o zdraví
c) Brainstorming – Potravinová pyramída
d) Oboznámenie sa so záznamníkom plytvania potravín
2.Tvorba nástenky
3. Rozdelenie a spoznávanie pečiva
4. Príprava jedál
5. Príprava stolovania a konzumácia pripravených jedál
6. Inštalácia centrálnej výstavky
7. Zhodnotenie témy: úvaha, maľba, prezentácie PPT žiakov, vyhodnotenie dotazníka
8. Aktivita so slamou
Žiaci získali teoretické vedomosti a praktické zručnosti pri rozoznávaní druhov obilnín, múk a pekárenských výrobkov. Hlavným cieľom našej aktivity bolo upozorniť žiakov na zdravý životný štýl, do ktorého patria aj stravovacie návyky. Z pozorovania a skúseností sme zistili, že sa vo väčšine domácnosti konzumuje biele pečivo, a preto sme chceli žiakom ukázať nielen teoretickými poznatkami, ale aj praktickou prípravou zdravých jedál z cereálnych výrobkov, že sa môžeme stravovať zdravo a chutne.
Autorky: Mgr. M. Sitiariková, Ing. B. Bukovinová, RNDr. D. Koščaková
Žiaci 9. ročníka sa spolu s pani učiteľkou Šebestovou zapojili do dennej témy Tuky, sladkosti a soľ.
Z televíznych a rozhlasových relácií sa dozvedáme, že v dnešnej dobe stúpa počet kardiovaskulárnych ochorení. Veľa ľudí trpí na cievne ochorenia, obezitu a to už i malé deti. Sú to alarmujúce skutočnosti, nad ktorými sa často zamyslíme a diskutujeme. A čo najviac nás znepokojilo, sú úmrtia mladých ľudí a športovcov priamo na trávniku. Naša generácia, väčšia časť, konzumuje potraviny, ktoré nie sú zdravé. Vybrali sme si túto aktivitu, aby sme hlbšie nazreli do problematiky životného štýlu. Chceme získať viac vedomostí hlavne z oblasti výživy. Aké potraviny by sme mali konzumovať, čo hlavne by malo byť súčasťou našich jedál? Aké nápoje preferovať? Kedy nám hrozí infarkt, mozgová príhoda, obezita? No najviac nás zaujíma ako predísť týmto ochoreniam. Zistené informácie chceme odovzdať aj mladším spolužiakom, ktorí máme dojem, sa viac doma rozprávajú s rodičmi, a tým prenesú informácie z našich aktivít do domáceho prostredia. Naša aktivita, ktorú popisujem, je veľmi aktuálna a dá sa realizovať vo viacerých témach v predmete biológia v každom ročníku a podobne aj v predmete chémia.
Biológia 8. ročník = Tráviaca sústava - témy - Zložky potravy;Využitie potravy a premena látok; Zásady zdravej výživy; Poškodenia a ochorenia tráviacej sústavy
= Obehová sústava – téma - Poškodenia a ochorenia obehovej sústavy; Zdravie a život človeka; Životný štýl - zdravý spôsob života
Chémia 9. ročník = tematický celok – Organické látky v živých organizmoch
Témy - Sacharidy;Tuky; Bielkoviny; Biokatalyzátor; Zdravá výživa
Pred vybraním dennej témy sme uskutočnili besedu, na ktorej sme sa dohodli na téme, ktorú vypracujeme. Žiaci najskôr zhromažďovali informácie z rôznych zdrojov, z internetu, časopisov a rôznej literatúry. Získavali informácie o rôznych potravinách, nápojoch a sladkostiach. Čo obsahujú mäsové výrobky, o ktorých sa hovorí, že sú nezdravé a aké zloženie majú tzv. zdravé potraviny. Aké tuky preferovať. Čím sladiť. Koľko a ako soliť. Žiaci ťažili aj z praktických skúseností. Často pozerajú na obaly rôznych potravín, keksov, cukríkov, na ich zloženie, čo obsahujú. Niektoré informácie majú aj zo školy z rôznych besied, ktoré sa na našej škole uskutočňujú, z učiva preberaného na hodinách biológie, chémie. Z relácií v školskom rozhlase k rôznym významným a medzinárodným dňom (deň jablka, deň potravín, deň vody a pod). Inštalujeme rôzne výstavky, robíme nástenky a projekty. Žiaci aj z týchto zdrojov čerpali informácií pre vybranú tému.
Po dôkladnej príprave prebehla diskusia o ďalšom postupe. Nahromadený materiál sme triedili podľa tém, ktoré sa rozhodli hlbšie rozobrať. Žiaci sa dohodli, ktoré potraviny, prinesú z domu a ktoré dokúpia. Rozdelili sa do skupín. Každá skupina vypracovala jednu tému, ktorá po diskusii bola zapracovaná do prezentácie. Náročnejšie bolo nahromadenie rôznych potravín a zdokumentovanie. Veľa kritiky odznelo po rozbalení desiat. Bola som veľmi prekvapená, s akým zápalom sa žiaci pustili do práce. Animácií sa zhostili chlapci, ktorí boli v tomto zručnejší ako dievčatá. Dievčatá sa potrápili so štylizáciou a úpravou jednotlivých snímok. Nakoniec sme doladili niektoré maličkosti a prezentácia bola hotová. Ja, ako triedna učiteľka, som dohliadala na priebeh aktivity a pomáhala som im s potravinami, pri zdokumentovaní pracovného postupu. Dbala som na dodržiavanie bezpečnosti pri práci a celkovom priebehu aktivity.
Ako prvým bola prezentovaná žiakom v 8. B triede. Prezentácia sa im veľmi páčila a na hodine chémie nasledovala beseda na témy, ktoré ich zaujali. Rozbehla sa živá diskusia, pri ktorej si žiaci uvedomili čo je podstatou zdravej výživy.
Žiaci sa vypracovaním tejto aktivity obohatili o množstvo poznatkov, ktoré vo veľkej miere prispejú v ich ďalšom živote k vytvoreniu správneho životného štýlu. Zistili, ako znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení, predísť vzniku obezity, cukrovky, vysokému krvnému tlaku. Čo je cholesterol a ako si udržať jeho správne hodnoty. Aké tuky preferovať pri príprave jedla. Čím sladiť, koľko a kedy soliť. Ak príjem energie bude väčší ako výdaj a budeme veľa a nezdravo jesť a málo sa pohybovať, hrozí im obezita. Zapamätáme si, že hlavne pohyb a zdravá strava nám zabezpečia dlhý, kvalitný, plnohodnotný život a budeme vyzerať skvelo.
Autor: Mgr. A. Šebestová
Túra na Kozí kameň

Minulý týždeň vo štvrtok sme sa dohodli s pani učiteľkou Bukovinovou s triedou VII. A a VI.A, že pôjdeme v rámci krúžku na túru na Kozí kameň. Všetci sme súhlasili, a hneď po škole sme sa mali stretnúť pri škole.
Každý si priniesol jedlo aj pitie a vyrazili sme. Smerovali sme na Ul. Križnú k bytovke, kde nás čakali ostatní spolužiaci. Pokračovali sme na Buglovú, na rampu a ku skladu. Tam sme si dali krátku prestávku, kde sme sa napili a odfotili. Pobalili sme si pitie a išli sme ďalej. Cesta bola dobrá, no veľmi zablatená a tak sme prechádzali po okraji lesa, kde sme pozorovali stopy medveďa, jeleňa a diviaka. Keď sme vyšli na cestu, vtedy sme si všimli značku KOZÍ KAMEŇ. Pokračovali sme turistickým chodníkom, ktorý začal prudko stúpať. Vykľul sa z toho strmý kopec, na ktorom sme si museli absolvovať pár krátkych prestávok. Konečne sme došli na trávnatý porast a pokračovali sme užším chodníčkom, ktorý bol v strede ihličnatých a listnatých stromových porastov. Pred strmým kopcom sa vynímali dva vysoké stromy, akoby to bola brána do krásnej prírody. Pokračovali sme ďalej strmým, trávnatým kopcom, až sme sa dostali na miesto, kde už trávy nebolo až tak veľa a v strede cesty stál vysoký, krásny hríb ako z rozprávky. Kopec bol dosť strmý a začali na ňom pribúdať skaly. Pomaly sme vyšli skalnatým kopcom, až sme sa dostali na miernu rovinku a ňou pokračoval úzky chodníček, ktorý rovno viedol na Kozí kameň. Keď sme dorazili na miesto tak sme sa hneď zapísali do knihy turistov, poobzerali sme si ten krásny výhľad, ktorý nám príroda ponúkla. Znova sme sa najedli a napili a pomaly sme sa pobrali domov. Cesta dole bola lepšia ako cesta hore pretože tam už neboli žiadne strmé časti kopca. Na sklade sme si znova urobili pár fotiek a pokračovali sme cestou cez Buglovú. Po ceste domov bol každý unavený, ale s krásnymi spomienkami. Popri ceste si niektorý zbierali jahody a iný sa ohadzovali „cigánskymi gombíkmi“.
Síce terén a kopce boli dosť náročné a unavili nás, na ten pohľad, ktorý nám príroda ponúkla sa nedá zabudnúť. Keby bola ešte jedna taká možnosť, všetci by súhlasili a išli by sme opäť pozorovať krásu prírody.
Žiačka: Veronika Orolínová
Charitatívna odpadová šarkaniáda

Žiaci 8. a 9. ročníka sa zapojili do projektu UNICEF – Škola v krabici. Z ľahkých odpadových materiálov vytvorili šarkana, ktorý vo vetre lietal. Na ňom bolo zreteľne vidieť charakteristické znaky niektorého zo štátov, kam UNICEF Školy v krabici posiela. Naši žiaci sa rozhodli pre Etiópiu a o vybranom štáte pripravili aj prezentáciu. Úloha bola venovaná opätovnému využívaniu odpadových materiálov, ktoré by bez toho skončili na smetisku alebo v spaľovni odpadov. Urobili dobrý skutok, keďže projekt podporuje vzdelávanie detí z chudobných krajín v Afrike formou základných učebných a školských pomôcok pre 40 detí. Cena jednej Školy v krabici je 167,04 eur. Okrem šikovnosti a fantázie majú naši žiaci aj dobré srdiečka a 200 bodov za účasť v súťaži venovali v mene lepšieho života deťom, ku ktorým nebol osud taký naklonený ako k nim. Za každých venovaných 200 bodov darujú Recyklohry UNICEF-u 5 eur.
Žiaci v tomto projekte pomohli hlavne deťom, ktoré pomoc potrebujú a zároveň prežili pekné popoludnie.
Autor: RNDr. Darina Koščaková
Zber papiera

V týždni od 6. – 10. októbra, v popoludňajších hodinách prebiehala aktivita v rámci realizácie projektu separácie odpadu - zber papiera. Spolu sa vyzbieralo 2736, 5 kg, čo pripadá na jedného žiaka 10,3 kg. Do projektu sa zapojili žiaci I. a II. stupňa. Za túto prácu im veľmi pekne ďakujeme.
Vyhodnotenie školskej súťaže o najlepšiu triedu v zbere papiera v školskom roku 2014/2015
Umiestnenie Trieda Počet kg 1 žiak
1. miesto IV.A 752,5 31,4kg
2. miesto II.A 534 26,7 kg
3. miesto VII.A 324,5 21 kg
4. miesto III.A 441,5 16,9kg
5. miesto VIII.A 256 11,65 kg
6. miesto VI.A 132,5 6,97 kg
7. miesto IV.B 69,5 6,95 kg
8. miesto VIII.A 80 4,7 kg
9. miesto IV. a V. Špec. 20,5 2,5 kg
10. miesto III.B 30 2,1 kg
11. miesto I.A 37,5 1,9 kg
12. miesto IX.A 26 1 kg
Autor: Ing. B. Bukovinová
Čisté hory

Projekt Čisté hory sa na našej škole zameriava na vyčistenie vikartovských lesov a chotára po ukončení sezónnych akcií. Tento rok sa akcia uskutočnila 30. septembra 2014. Žiaci sa stretli pri škole s dobrou náladou a chuťou pomôcť prírode. Pani učiteľky na úvod vysvetlili význam projektu z environmentálneho a ekologického hľadiska, negatívny vplyv ľudskej činnosti na životné prostredie v globálnom a lokálnom rozmere našej obce. Upozornili nás na dopady devastácie životného prostredia. Tohto roku sme čistili opäť Buglovú, kde sa uskutočňujú Jánske ohne a tiež okolie horárne. Keď sme svoj úsek vyzbierali od nečistôt, zišli sme sa s ostatnými triedami na určenom mieste a vrecia s odpadkami sme dali na kopu. Nazbieraného odpadu sa nahromadilo dosť. Neskôr pre odpad prišli pracovníci Obecného úradu vo Vikartovciach na traktore s vlečkou. Tento odpad pracovníci verejnoprospešných prác aj separovali. My sme sa v tom nádhernom prostredí s chuťou nadesiatovali. Na záver sme išli po chodníku smerom k horárni, kde bolo ešte dosť odpadkov. My sme ich pozbierali a tešili sa nielen z krásneho počasia, ale aj z dobre vykonanej práce.
Žiačka: Paulína Jakubcová
Biela pastelka

Naša ZŠ s MŠ Vikartovce je známa tým, že sa každoročne zapája do humanitných akcií. V školskom roku 2014/2015 nás oslovila únia zrakovo postihnutých s kampaňou „Biela pastelka, “ preto dňa 24.9.2014 žiaci 9. ročníka vyzvali ostatných spolužiakov, učiteľov, zamestnancov školy a občanov obce Vikartovce, aby sa zapojili do tejto kampane.
Účasť všetkých bola vysoká a na pomoc zrakovo postihnutých sa vyzbieralo 452,07 EUR. Srdečne všetkým ďakujeme.
Autor: Ing. Mária Mirková
Jesenné účelové cvičenie

Jesenného cvičenia, ktoré sa uskutočnilo dňa 18. 9. 2014 sa zúčastnili žiaci prvého a druhého stupňa. Trasa viedla od hornej budovy školy smerom na ,,Komeniská“.
Deviataci pre mladších žiakov pripravili disciplíny:
- športové: koníčkovanie s loptou, klikovanie a drepovanie, skákanie cez švihadlá a vo vreciach, hod tenisovou loptičkou, točenie s obručou a preskakovanie cez látkový rebrík,
- vedomostné: poskytovanie prvej pomoci, čo vieš o Vikartovieciach.
Po namáhavých súťažiach sme sa stretli na lúke, občerstvili sa a na záver sme si zahrali loptové hry.
Žiačky 9. roč.: Paulína Jakubcová, Diana Kubovová
Začiatok šk. r. 2014/15

V prvý školský deň sa žiaci zhromaždili pred kostolom sv. Martina vo Vikartovciach, kde si našli svojich spolužiakov a triedne pani učiteľky a privítali sa. Vyrozprávali si svoje zážitky z prázdnin. O 8:30 vošli do kostola, kde pán farár Mgr. Martin Bakoš privítal školákov a vyslúžil omšu.
Po omši sa žiaci presunuli do kinosály. Všetko prebiehalo v pokoji a hlavne s úsmevom na tvári. V kinosále privítala pani učiteľka RNDr. Darina Koščaková žiakov, pedagogických i nepedagogických pracovníkov školy, rodičov a samozrejme prvákov. Neskôr uviedla program slávnosti. Na začiatku si všetci vypočuli Štátnu hymnu Slovenskej Republiky pri ktorej povstali. Po hymne sa predstavila žiačka Dominika Pitková s básňou a po nej noví deviataci darovali všetkým učiteľom kvety. Potom predviedla slávnostný príhovor pani riaditeľka magisterka Mária Parížeková a po nej sa prihovoril pán starosta inžinier Vladimír Šavel. Po skončení slávnostného príhovoru pani učiteľka RNDr. Darina Koščaková oznámila žiakom, že ich triedny učitelia oboznámia s vyučovaním od nasledujúceho dňa. Žiaci 0 – nultého ročníka a ich rodičia sa stretli s triednymi učiteľkami v triede a prváci v strednej budove Základnej školy. Potom popriala žiakom veľa úspechov v tomto novom školskom roku 2014/2015.
Autor: Paulína Jakubcová
Prvý deň v škole u prvákov
V utorok prešlo bránami našej školy 20 prváčikov. Dvere do 1.A strážili 3 sovičky. Najprv im žiaci spolu s pani učiteľkou museli povedať čarovnú básničku a až tak sa pani učiteľke podarilo odomknúť dvere a bolo počuť prvé nesmelé kroky, usadenie sa do lavíc.
Potom žiakov a rodičov privítala pani učiteľka. Do triedy zavítala aj vzácna návšteva – pani zástupkyňa a pán starosta, ktorý im priniesol krásne knižky s básničkami o písmenkách a pamätné magnetky. Prváci pred nimi a pred rodičmi zložili prvácky sľub a keďže ešte nevedia písať, tak odtlačkami svojich prstov spečatili svoj sľub, po ktorom sa im prihovoril pán starosta.
V triede upútala pozornosť prváčikov krásne vymaľovaná tabuľa so sovičkami, nástenka s Desatoro pre prváka, nástenka s hruškami, na ktorých si prváci našli svoje mená, ale hlavne strom, na ktorom sedela múdra sova a strážila darčeky – sovičkovské záložky do knihy, farbičky, obrázky so sovičkou, písanky, rozvrhy a sladkosti.
Kým žiaci maľovali obrázok so sovičkou, pani učiteľka dala rodičom organizačné pokyny. Na záver rozdala prváčikom zvyšné darčeky, popriala im veľa úspechov a radosti z každého dňa, ktorý strávia v našej škole. Celý rok ich bude sprevádzať múdra sova a oni určite budú múdre „ sovíčatá.“
Autor: tr. uč. 1. A Mgr. Viera Lajošová
Záver školského roka 2013/2014
Opäť začína čas letných prázdnin, prinášajúc záver školského roka, ktorý je už neodmysliteľne spojený s rozlúčkou s deviatakmi. Záver školského roka už ako tradične začal spoločnou svätou omšou, ktorú nám svojím spevom spríjemnili deviatačky Daniela Kormošová a Katarína Šebestová. V jej závere sa deviataci poďakovali pánovi farárovi. Po omši sa žiaci presunuli do sály KD, kde sa s nimi rozlúčila pani riaditeľka a pani zástupkyňa zhodnotila uplynulý školský rok z hľadiska výchovno – vzdelávacích výsledkov. Nasledovalo oceňovanie najlepších žiakov každého ročníka a potom už dostali slovo deviataci, ktorí sa príhovorom a záverečnou piesňou rozlúčili s učiteľmi, nepedagogickými zamestnancami školy a aj so žiakmi a kamarátmi. Po rozlúčke sa žiaci presunuli do tried, kde im ich triedni učitelia odovzdali vysvedčenia. Deviataci sa potom spievajúc pieseň „Zazvoň zvonečku“ rozlúčili ešte osobitne s každým učiteľom a presunuli sa do triedy, kde im pán starosta odovzdal posledné vysvedčenie zo základnej školy. Spolu s pani riaditeľkou našim deviatakom poprial všetko dobré do ďalšieho života na strednej škole. Napokon sa deviataci definitívne rozlúčili s triednou pani učiteľkou a teraz už bývalými spolužiakmi.
Autor: Patrícia Neupauerová
Účelové cvičenia

V stredu 18. júna boli pre žiakov prvého a druhého stupňa pripravené letné účelové cvičenia, ktoré zorganizovali naši deviataci. Trasa viedla od hornej budovy školy smerom na areál DHZ. Pre žiakov boli pripravené stanovištia s rôznymi aktivitami, ktoré mali za úlohu žiakov nielen pobaviť, ale aj hravou formou prakticky obohatiť ich vedomosti a zručnosti. Bolo pre nich pripravené zdravotnícke stanovište s otázkami o červenom kríži, kde zároveň žiaci mali príležitosť ošetriť simulované poranenia, poplach, orientácia v teréne, úlohy týkajúce sa civilnej obrany, stanovištia so športovými aktivitami ako sú beh, „koníčky“ s loptou, hod granátom, streľba, skákanie cez švihadlo, skákanie vo vreci a tiež aj vedomostné stanovište z otázkami z rôznych okruhov a dopravná výchova.
Po úspešnom absolvovaní všetkých disciplín sa žiaci na areáli DHZ občerstvili a na záver si zahrali loptové hry.
Autor: Patrícia Neupauerová
Dopravná výchova

11. júna sa v priestoroch okolia budovy školy uskutočnila praktická výučba dopravnej výchovy pre žiakov. Žiaci 1. – 4. ročníka absolvovali vyučovaciu hodinu s vyškoleným inštruktorom. Prenosné dopravné ihrisko obsahovalo semafóry, dopravné značky, dopravné prostriedky – odrážadlá, kolobežky, bicykle a elektrické autíčka. Výučba vychádzala z praktického opakovania si rôznych situácií, ktoré v cestnej premávke deti môžu stretnúť, či už ako chodci alebo cyklisti. Deti si mohli vyskúšať pohľad na cestnú premávku spoza volantu elektrického motorového autíčka. Táto výučba vychádza aj z požiadaviek MŠVVaŠ SR. Žiakom sa táto zaujímavá forma výučby veľmi páčila.
Autor: D. Koščaková
15. ročník Hornádskych hier v Hranovnici

Dňa 5.6.2014 sa v Hranovnici konal 15. ročník Hornádskych hier, ktoré sa niesli v duchu osláv 720 výročia 1. písomnej zmienky obce Hranovnica. Ako tradične, zúčastnilo sa na nich 5 obcí Hornádskej kotliny - Liptovská Teplička, Vikartovce, Spišské Bystré, Spišský Štiavnik a Hranovnica. Súťažilo sa v 11 disciplínach. Z atletiky to bol beh na 50 m, vytrvalostný beh, vrh guľou, kriket a skok do diaľky. Pribudli aj dve nové disciplíny - preskok cez švihadlo pre dievčatá a žonglovanie s loptou pre chlapcov. Z kolektívnych športov to bol volejbal, vybíjaná a futbal.
Tréningy a tvrdá práca priniesli aj krásne umiestnenia žiakov našej školy. Naša škola získala 3 zlaté medaily, 2 strieborné a 2 bronzové medaily. Vo volejbale a futbale sme skončili na 4.mieste a vo vybíjanej sme sa umiestnili na 5.mieste. Celkovo sme skončili na krásnom 2. mieste spolu s Hranovnicou.
Celé športové podujatie sa konalo pod heslom: „Šport nech spája ľudí bez rozdielu vyznania, rasy a vzdelania.“ Všetci sa veľmi snažili, no hlavným cieľom bola zábava, nové skúsenosti a veľa športových zážitkov.
Vladimíra Kunová, Natália Bulavová
Deň detí 2014

Piatok 30. mája žiaci 9. ročníka pripravili pri príležitosti dňa detí aktivity určené na pobavenie žiakov prvého a druhého stupňa. Pre mladšie deti boli pripravené ľahšie disciplíny v strednej budove školy, starší žiaci sa zúčastnili športových súťaží. Jednotlivé triedy prvého stupňa so svojimi pani učiteľkami absolvovali pripravené bludisko, skladanie puzzle, podliezanie lana, maľovanie na tvár, triedenie uzáverov z PET fliaš podľa farieb, fúrik a disciplínu s kolkami. Po úspešnom absolvovaní týchto aktivít a krátkej prestávke žiaci vytvorili projekt ku dňu detí. Na záver dostal každý žiak sladkú odmenu a celá trieda dostala od deviatakov pochvalný list za šikovnosť pri plnení úloh. Druhý stupeň sa zúčastnil náročnejších športových disciplín- kolektívne športy vybíjaná a futbal, ktoré hrali tímy zostavené z jednotlivých tried, žiaci, ktorý sa nezúčastnili futbalového zápasu, si zahrali v pingpongovom turnaji. Kvôli zlému počasiu boli niektoré disciplíny pre 2. stupeň zrušené, čo však nezabránilo hladkému priebehu podujatia. Starší žiaci boli tiež odmenení sladkosťami. Cieľom tohto podujatia bolo osláviť Medzinárodný deň detí zábavou a hravou formou športu a súťažných disciplín.
Autor: Patrícia Neupauerová
Vikartovské deti sa stali Pomocnými anjelmi: Takto pomohli tým, čo to potrebujú
Slovenská nezisková organizácia Pomocný anjel, organizujúca zber obnoseného a nepotrebného šatstva v obciach a mestách na Slovensku, sa s prosbou o pomoc obrátila na Základnú školu s materskou školou vo Vikartovciach. Vikartovčania vyzbierali takmer dve tony šatstva.
Organizácia Pomocný anjel sídli v Nižnej na Orave a poskytuje pomoc sociálnym zariadeniam, nemocniciam, domovom dôchodcov, detským domovom, doliečovacím ústavom, jednotlivcom a rodinám.
Žiaci Základnej školy s materskou školou vo Vikartovciach sa do tejto ušľachtilej činnosti zapojili aj za veľkej pomoci občanov Vikartoviec, ktorí boli vyzvaní pomocou obecného rozhlasu, aby do zbierky prispeli. „Občania svoje nepotrebné šatstvo zabalili do igelitových vriec a vyložili ho pred domy. Žiaci vrecia pozvážali na zberné miesto. Vyzbieralo sa bezmála dvetisíc kilogramov šatstva. Ľudia sa tak mohli zbaviť nepotrebného šatstva a pritom pomôcť ľuďom, ktorí sú v ťažkej životnej situácii. A deti z Vikartoviec sa stali Pomocnými anjelmi,“ uviedla Anna Šimonovičová.
Foto: Milan Šebest
Zdroj: Global24
MaTúŠ 2014

Dňa 6. 5. 2014 sa uskutočnil 4. ročník súťaže MaTúŠ 2014 – Mladé talenty škôl, ktorej vyhlasovateľom je Školský úrad Veľký Slavkov. Tento ročník zorganizovala ZŠ s MŠ Vikartovce spolu s obecným úradom. 86 talentovaných žiakov zo 16 základných škôl súťažilo v týchto kategóriách: Vlastná tvorba, Literárny prednes a dramatická tvorba, Hra na hudobný nástroj, Spev a Tanec.
Súťažiaci predviedli skvelé výkony a porota, ktorej členmi boli Mgr. Peter Čapó, Mgr. Alena Madzinová, Ing. František Šáry, Ing. Vladimír Šavel a Mgr. Darina Filipová, mala veľmi ťažkú úlohu a určila týchto víťazov: Vlastná tvorba a cena Školského úradu Veľký Slavkov : Viktória Koščaková, ZŠ s MŠ Vikartovce. Literárny prednes a dramatická tvorba: Sofia Krasuľová, ZŠ Huncovce. Hra na hudobný nástroj a absolútny víťaz: Natália Cimermanová, ZŠ Hôrka. Spev: Jana Koreňová a Katarína Misálová, ZŠ Liptovská Teplička. Tanec: Žiaci zo ZŠ Liptovská Teplička.
Mimoriadnu cenu poroty získali žiaci zo ZŠ s MŠ Spišská Teplica, cenu sympatie získali Tobiáš Cimerman, ZŠ Hôrka a Jozef Baran, ZŠ Jánovce. Cenu za najlepšiu šou získali žiaci zo ZŠ s MŠ Spišské Bystré.
Deň Zeme 2014
Dňa 22. apríla sme si opäť pripomenuli Deň Zeme. Pri tejto príležitosti sa žiaci našej školy 24. apríla venovali environmentálnym aktivitám. Na začiatku tejto ekologickej akcie odznela obecná rozhlasová relácia, kde žiačky Patrícia Neupauerová a Zuzana Šimonovičová priblížili pre žiakov a občanov obce význam životného prostredia, dôsledky nášho negatívneho vplyvu naň a význam recyklácie. Po nej boli pre žiakov pripravené rôzne aktivity súvisiace so životným prostredím - tajnička, pexeso s listami stromov, krov a bylín, ďalej skladanie slov do vety s ekologickým mottom, dopĺňanie názvov k jednotlivým častiam sopky a k pohybom tektonických dosiek. Po krátkej prestávke sme vlastnoručne skrášľovali prostredie našej obce výsadbou drevín, každá trieda si vysadila svoj stromček - pri strednej budove školy dva červené duby a jednu kosodrevinu, ku krížu za kostolom dva javory, k hornej budove školy sme zasadili dve kosodreviny a jeden buk a pod cintorín sme zasadili šesť smrekov obyčajných, dve borovice a šesť gaštanov. Na záver si žiaci zašportovali pri futbale a vybíjanej. Cieľom tohto podujatia bolo motivovať nielen žiakov, ale aj všetkých obyvateľov obce k ekologickejšiemu prístupu k našej planéte. Jednotlivé aktivity ku Dňu Zeme pripravili p. uč. Šebestová a Koščaková.
Deň učiteľov - 28. 3. 2014
Vo štvrtok, 27.marca si učitelia v spolupráci s deviatakmi pripravili pre žiakov tímovú súťaž. Tí, ktorí nesúťažili, povzbudzovali svojich kamarátov a spolužiakov ako diváci. Súťaže sa zúčastnili tri päťčlenné tímy –žltý tím v zložení Paulína Jakubcová (8.A), Marko Šefc (3.A), Viktória Koščáková (6.A), Libor Kester (4.A) a Adriana Lacková (8.B), zelený tím v zložení Vladimír Kuna (5.A), Patrik Jakubčák (7.A), Monika Goreová (6.B), Estera Pačajová (7.B) a Dianka Barillová (2.A), no a napokon červený tím v zložení Zuzana Šimonovičová (9.A), Ján Bulava (4.A), Emma Mindalová (1.A), Vlasta Pačajová (4.B) a Adrián Ščuka (3.B). Súťažné disciplíny, ktoré mali preveriť šikovnosť súťažných tímov boli štafetový beh so zemiakmi, beh s kamarátom na chrbte, klobúkový tanec a obliekanie do kroja. Za každú disciplínu získali súťažiaci body - cukríky do celkového hodnotenia. Posledná piata bezbodová disciplína bola skladanie mena známeho učiteľa z písmen – Jána Amosa Komenského. Vítazom sa stal červený tím, ako druhí skončili zelení a posledné tretie miesto obsadili žltí. Medzi jednotlivými disciplínami nám súťaž spríjemnili žiaci Viktória Koščáková (6. A), Nikolas Pačaj (9.A), Zdenka Barilová (4. A), Diana Krajčová (7.A) a Martin Škirta (8.A) so svojím prednesom, beat boxom, spevom, hrou na hudobný nástroj a tancom. Jednotlivé aktivity ku Dňu učiteľov pripravili so žiakmi 9. roč. p. učiteľky Lajošová, Sitiariková a Koščaková.
Autor: Patrícia Neupauerovvá
Naj chlapec, naj dievča 2014

Aj v tomto školskom roku usporiadali naši deviataci v období fašiangov obľúbené podujatie- súťaž Miss. Z každej triedy bol zvolený jeden pár v zložení chlapec a dievča, ktorý mal svoju triedu reprezentovať a zároveň zabojovať o titul MISS a MISSTER školy. V úvode súťaže sme si predstavili jednotlivé páry: ako pár s číslom 1. súťažili žiaci 5.A - Monika Kubusová a Paľko Bukovina, 2. súťažný pár tvorili žiaci 6.A – Viki Koščáková a jej partner Filip Šebest, ďalším párom boli žiaci 7.A – Dianka Krajčová a Peťo Ďurdík, no a ako poslední sa nám predstavili žiaci 8.A- Karina Lavková a Martin Škirta. Po úvodnom predstavení párov moderátori Viki Pavličková a Pali Krajč (9.A) uviedli prvú súťažnú disciplínu - praskanie balónov, v ktorej bolo úlohou súťažiacich pritlačením o seba prasknúť čo najviac balónov. Zručnosť a kreativitu súťažiacich preverili aj ďalšie disciplíny - jedenie tyčiniek, písanie listov na určenú tému, zábavný kvíz s netradičnými otázkami, tanec na remix rôznych pesničiek s partnerom a následne aj s učiteľmi, disciplína „fúrik“, hra s názvom svadba, v ktorej museli chlapci so zaviazanými očami spoznať svoju partnerku. Program pokračoval voľnou disciplínou, na ktorú si museli pripraviť súťažiaci svoj vlastný program. Disciplína „múmia“, v ktorej muselo dievča omotať svojho partnera toaletným papierom tiež preverila zručnosť súťažiacich. Počas súťaže sa nám jednotlivé páry bližšie predstavili a prezradili nám aj niečo o sebe. V závere súťaže porota v zložení Mgr. Monika Sitiariková, Mgr. Ján Kubov a Mgr. Mária Skokanová vyhlásila výsledky súťaže. Titul Miss školy 2014 získala žiačka 6.A Viki Koščáková, ktorá sa zároveň podľa počtu diváckych hlasov stala aj Miss Sympatia. Titul Misster školy získal žiak 5.A Paľko Bukovina. Titul 1. Vicemiss získala Dianka Krajčová a 1. Vicemisstrom sa stal Martin Škirta. 2. Vicemiss sa stala Monika Kubusová a 2. Vicemisstrom sa stal Peťo Ďurdik. 3. Vicemiss sa stala Karina Lavková a 3. Vicemisstrom Filip Šebest. Každý súťažiaci vyhral vecné ceny a na záver boli pre všetkých pripravené sladké šišky.
Autor: Patrícia Neupauerová
Vianočná akadémia
Aj tento rok sa tak ako každoročne uskutočnilo 25. decembra 2013 dobročinné podujatie žiakov základnej a materskej školy „Vianočná akadémia“. Cieľom tohto krásneho podujatia bola pomoc onkologicky chorým pacientom a na tento účel putoval aj výťažok z celej akcie. Žiaci základnej školy si pre rodičov a známych pripravili vianočné piesne a scénky s vianočno - náboženskou tematikou, ktoré s nimi nacvičovali pani učiteľky Ing. Mária Mirková, Mgr. Monika Sitiariková, RNDr. Darina Koščaková, Mgr. Viera Lajošová a a pán učiteľ Mgr. Ján Kubov v spolupráci s pánom farárom Mgr. Martinom Bakošom a pani Jankou Petrenkovou. Počas tohto neopakovateľného popoludnia zažiarili svojimi speváckymi sólovými výkonmi aj naše žiačky Zdenka Barillová (4.A), Dominika Pitková (5. A) a žiačka Daniela Kormošová (9.A). Po úvodnej piesni odštartovali podujatie Diana Kubovová (8.A) a Pavol Krajč (9.A) svojím dialógom ako moderátori televíznych novín, na ktorý nadväzovali ďalšie scénky, ktorých cieľom bolo priniesť divákom posolstvo pravých Vianoc. Krásnym prednesom sa predviedli žiačky Viktória Koščaková (6. A) a Patrícia Neupauerová (9. A). Po ďalších piesňach predviedli svoj program najmenší škôlkari, ktorí s bezprostrednosťou svojich detských liet zahrali scénku Jozef a Mária v Betleheme. Akadémiu ukončila svojou piesňou Spí Madona s dieťaťom žiačka Zdenka Barillová spolu s pánom farárom. Úvodnú a záverečnú pieseň doprevádzali na husliach žiačky 7. ročníka Emma Baranová a Alexandra Koščaková, čo pridalo piesňam krásnu vianočnú atmosféru. Výťažok z celého podujatia a tiež aj z predaja darčekových predmetov v celkovej sume 1450 € bol už ako tradične odovzdaný na Detskú onkológiu v Košiciach. Za túto krásnu vyzbieranú sumu Vám v mene celej Základnej školy s materskou školou vo Vikarovciach srdečne ĎAKUJEME.
Autor: Patrícia Neupauerová
Mikuláš v škole
Príchod Mikuláša do našej školy je vždy príjemnou predzvesťou blížiacich sa Vianoc a s tým spojených vytúžených prázdnin plných oddychu.
Inak to nebolo ani tento rok, keď si naši tohtoroční deviataci opäť pripravili prekvapenie pre mladších žiakov a škôlkarov v podobe Mikuláša a jeho neodmysliteľných pomocníkov- anjelov a čertov, za ktorých za prezliekli. Postavu Mikuláša stvárnil Pavol Krajč, za anjelov sa preobliekli Vladimíra Kunová, Zuzana Šimonovičová a Natália Bulavová, moderných čertov presvedčivo zahrali Katarína Šebestová, Viktória Pavličková a Monika Drevková. Mikuláš najprv navštívil najmenších škôlkarov, potom žiakov 1. stupňa a na záver žiakov 2. stupňa. Deti Mikulášovi zaspievali piesne, za čo dostali od anjelov sladkú odmenu, ktorú mali pre nich pripravenú v košíčkoch, zatiaľ čo sa čerti zabávali a pokúšali sa deti vystrašiť. Na záver ich návštevy sa mohli deti a žiaci spolu s pani učiteľkami s nimi aj odfotiť.
Mikulášov príchod priniesol do tried zábavu, dobrú náladu a nádych čarovnej atmosféry blížiacich sa Vianoc.
Autor: Patrícia Neupauerová


Tvorba protidrogovej nástenky
.jpg)
Aktivity uskutočnené počas kampane -
Červené stužky
September: prihlásili sme sa do 7. ročníka kampane Červené stužky. Vybrali sme aktivity, ktoré uskutočníme v našej škole v rámci kampane. Zhotovili sme centrálnu nástenku: Život áno - AIDS nie.
Október: dňa 3. 10. 2013 sme sa rozhodli zapojiť do súťaže „živá“ červená stužka 2013. Vytvorili sme ju pochodom našich žiakov 5. - 9. ročníka vyznačenou trasou v tvare tohto symbolu - ČS. V rámci tohto pochodu sme sa rozhodli nielen podporiť kampaň, ale aj pomôcť nášmu životnému prostrediu zberom odpadu v blízkom okolí našej obce. Akciu sme zdokumentovali a z fotografií sme urobili druhú nástenku, ktorú sme postupne dopĺňali fotografiami z ďalších uskutočnených aktivít.
Našu aktivitu publikoval aj spravodajský portál Poprad24 a týždenník Podtatranské noviny, mladých ľudí sme oslovili aj na sociálnej sieti, kde bol článok tiež publikovaný.
November: Na prírodovednom krúžku žiačky 8. ročníka šili červené stužky. Dňa 25. 11. 2013 sme podporili kampaň tým, že žiaci 7.- 9. ročníka si pripínali červené stužky navzájom, učiteľom a nepedagogickým pracovníkom, ktoré sme nosili počas celého týždňa.
Na hodine informatiky žiaci posielali pohľadnice svojim kamarátom.
December: 2. 12. 2013 na hodine biológie v 8. a 9. roč. sme podporili kampaň Červené stužky nasledovne:
- zapálenie červenej sviečky za deti, ktoré zomreli na AIDS,
- prednes básne z knihy - Červená stužka - životná skúška,
- školská rozhlasová relácia - 1. december - Deň boja proti AIDS,
- príhovor koordinátorky - AIDS a život mladých ľudí,
- premietnutie - Misia sv. Jána v Barbertone, ktorá zanechala
hlboký dojem u žiakov,
- premietnutie dokumentu – Mladý človek a drogy zo stránky You
Tube, ktorý rozpútal aktívnu diskusiu v triede.
Veríme, že uskutočnené aktivity motivovali mladých ľudí k hlbšiemu zamysleniu sa nad problematikou HIV/AIDS a hodnotami svojho ďalšieho života.
Mgr. A. Šebestová, RNDr. D. Koščaková
Súťaž „Hovorme o jedle“ 2013

Základná škola s materskou školou vo Vikartovciach sa dňa 17. októbra 2013 zapojila do súťaže „Hovorme o jedle“, ktorá sa uskutočnila pod záštitou Ministerstva pôdohospodárstva a vidieka. Naša škola získala cenu "najaktívnejšia škola súťaže" a umiestnila s v Zlatom pásme. Tento deň bol venovaný téme „Odkiaľ jedlo pochádza“. Keďže sa naša škola nachádza vo vidieckom prostredí, ktorého súčasťou je aj domáca výroba rôznych potravín, žiaci 5. – 9. ročníka sa spolu s pani učiteľkami rozhodli zistiť, odkiaľ pochádzajú mliečne výrobky. Poznávanie pôvodu mliečnych výrobkov nám priblížila gazdovská rodina z Vikartoviec, ktorá aj v súčasnosti preferuje potraviny z domácej výroby - bio produkty. Na gazdovskom dvore nás milo privítali a pracovný postup podrobne vysvetlili a ukázali. Táto návšteva bola spojená s výkladom o surovinách získaných z chovu domácich zvierat. Žiaci tu videli, ako sa získava základná surovina – mlieko, priamo dojením na gazdovskom dvore, ktorá sa využíva na výrobu ďalších mliečnych výrobkov. Potom sme sa premiestnili do priestorov školy kvôli názornej ukážke pre veľký počet žiakov. Gazdiná vysvetľovala pracovný postup vo vikartovskom nárečí, ktoré u žiakov vyvolalo úsmev na tvári. Ukážka tradičného postupu výroby mliečnych výrobkov ich veľmi zaujala, napr. „mútenie" smotany na maslo, výroba domáceho syra, bryndze a tvarohu. Niektoré pracovné postupy si mohli žiaci sami vyskúšať. Najviac sa tešili na ochutnávku pripravených mliečnych výrobkov a mliečneho nápoja – cmaru a srvátky. Tieto nápoje sa v súčasnosti veľmi málo objavujú v našom jedálničku. „Na vidieku sa žiaci môžu okrem výroby mliečnych výrobkov stretnúť aj s výrobou mäsových výrobkov a zažiť aj pravú dedinskú zabíjačku, " dodáva Mgr. Anna Šebestová. Atmosféra celej akcie sa niesla vo veselej pracovnej nálade. Táto zážitková aktivita zanechala u žiakov hlboký dojem. „Veríme, že novozískané poznatky týkajúce sa témy „Odkiaľ jedlo pochádza“ budú žiakom prospešné pri zostavovaní jedálneho lístka. Dúfame, že veľa informácií využijú aj v rámci predmetu Náuka o regióne a taktiež vo svojom živote, " povedala na záver A. Šebestová.
Mgr. Anna Šebestová, Mgr. Monika Sitiariková, RNDr. Darina Koščaková
Nemáme kamenné srdcia

VYSOKÉ TATRY - Prejaviť solidaritu chorým deťom a zároveň vyjadriť vďaku všetkým, ktorí pomohli storočnú električku Kométa vrátiť opäť na trať Tatranských elektrických železníc (TEŽ) sa rozhodli členovia Veterán klubu železníc z Popradu.
„Keď bola Kométa ťažko chorá, vtedy sa zdvihla vo verejnosti obrovská vlna solidarity. Rozmýšľali sme, ako túto solidaritu vrátiť a zistili sme, že to musíme urobiť cez tých, ktorí sú najzraniteľnejší, a to cez choré deti,“ povedal iniciátor tohto projektu Mikuláš Argalács. Ešte začiatkom roka ich občianske združenie vyhlásilo projekt s názvom Nemáme kamenné srdcia. Jeho zmyslom bolo povzbudiť deti základných škôl na celom Slovensku, aby napísali rozprávku, povesť, či báseň o Tatrách, vílach či škriatkoch a Kométe. Na výzvu zareagovalo množstvo detí, organizátorom prišlo okolo 100 rozprávok a viac ako stovka kresieb. Do knihy nakoniec zaradili vyše 40 rozprávok a 21 kresieb. Do knihy prispeli aj deti z Vyšných Hágov. „Zo srdca vychádza aj dobro, aj zlo od človeka. A my sme chceli ukázať tú dobrú stránku, preto sme sa zapojili. Pri písaní a navštevovaní kamenného srdca, boli sme tam viackrát, sme zažili veľa dobrodružstiev, aj troška maličkých nebezpečenstiev. Bolo to krásne,“ skonštatovala riaditeľka základnej školy vo Vyšných Hágoch Beáta Evansová.
Knihu predstavili verejnosti minulú nedeľu pri známom tatranskom skalnom útvare – kamennom srdci. Aj takto symbolicky chceli vyjadriť, že oni, ani deti, ktoré knižku napísali, kamenné srdcia nemajú. Srdiečko sa nachádza vedľa trate tatranskej železnice medzi stanicami Vyšné Hágy a Štrbské Pleso. Patronát nad celým podujatím prijal aj filmár hôr Pavol Barabáš, známy slovenský horolezec Peter Hámor, fotograf hôr Ladislav Janiga či husľový virtuóz Peter Michalica. Knižka poputuje deťom, ktorí ležia na onkologických oddeleniach v slovenských nemocniciach, deťom s cystickou fibrózou a s muskulárnou dystrofiou.
zdroj: podtatranské noviny
Fotogaléria
prev
Žiaci vo Vikartovciach diskutovali o AIDS. Pripravili aj pochod v tvare červenej stužky
Vo štvrtok 3. októbra sa na základnej škole vo Vikartovciach venovali chorobe AIDS a jej symbolu - červenej stužke. Cieľom tohto podujatia bolo vytvoriť živú červenú stužku pochodom v okolí obce.
Zaujímavej akcie sa zúčastnili žiaci 5.-9. ročníka miestnej školy. „Na úvod sme si povedali pár informácií o chorobe AIDS a o priebehu podujatia,“ povedala Anna Šebestová, hlavná koordinátorka projektu Červené stužky.
Potom nasledoval vlastný pochod po trase v tvare červenej stužky. V rámci pochodu sa 120 detí s pedagógmi rozhodlo nielen podporiť kampaň, ale aj pomôcť životnému prostrediu zberom odpadu v blízkom okolí Vikartoviec.
Trasa viedla cez miestny les, kde obyvatelia obce, väčšinou mladí ľudia, trávia svoj voľný čas a tiež sa tu konajú rôzne spoločenské podujatia. Po zbere nasledovalo malé občerstvenie a ďalšie environmentálne aktivity.
„Keďže sme boli na kopci, všetci sme obdivovali panorámu okolia Vikartoviec a pestro sfarbenú jesennú krásu prírody,“ opísala nezvyčajný výlet so žiakmi učiteľka Darina Koščaková.
Pomohli prírode a podporili Červené stužky
Žiaci mali krásny zážitok a návrat ku škole sprevádzal dobrý pocit z uskutočnených aktivít priamo v prírode.
„Počas pochodu sme vyzbierali až 15 vriec odpadu. Odpad sme odviezli a zabezpečili, aby bol separovaný a recyklovaný podľa platných pravidiel a noriem,“ doplnila Koščaková.
Žiaci prostredníctvom digitálnych technológií uchovali zaujímavé okamihy dňa. Okrem fotografií zazanmenali aj trasu pochodu v tvare červenej stužky.
„Týmto pochodom žiakov a učiteľov sme sa chceli pridať k mladým ľuďom, ktorí podporujú zdravý štýl života, šíria posolstvo z Afriky a myšlienku boja proti AIDS na celom svete,“ uzavrela Šebestová.
Zdroj: Global24
Prvý deň v škole 2013/2014
2. septembra 2013 sa konalo otvorenie školského roka 2013/2014. Bol to úplne prvý deň v škole pre našich dvadsiatich prváčikov, ktorým sa stala druhou mamou ich nová triedna pani učiteľka Mgr. Beáta Lachová. Tento novootvorený školský rok je zároveň posledným pre našich deviatakov, ktorým sa o pár mesiacov otvorí nová etapa života. Slávnosť začala svätou omšou v kostole sv. Martina, v sále kultúrneho domu v úvode zaznela štátna hymna a báseň žiačky 5.A, ďalej nasledovali uvítacie príhovory pani riaditeľky školy Mgr. Márie Parížekovej a starostu obce Ing. Vladimíra Šavela. Pani riaditeľka nás vo svojom príhovore oboznámila s triednymi učiteľmi jednotlivých tried, privítala troch nových pedagógov Mgr. Jána Kubova, Mgr. Ľubomíra Oravca, Mgr. Danielu Jakubčovú a osobitne privítala najmenších prváčikov. Pán starosta tiež srdečne privítal všetkých žiakov a povzbudil ich k výborným výsledkom. Po slávnosti sa žiaci rozišli do tried, kde im pár slov povedali aj ich triedni učitelia.
14. ročník Hornádskych hier v Liptovskej Tepličke
Dňa 20.6.2013 sa ako každoročne aj tento rok konali Hornádske hry. Už po štrnásty krát si žiaci škôl Hornádskej doliny- Liptovská Teplička, Vikartovce, Spišské Bystré a Spišský Štiavnik zmerali sily v rôznych športových disciplínach. Súťažilo sa v kolektívnych disciplínach, ale aj v disciplínach jednotlivcov.
Kolektívne športy
Patrila medzi ne streľba, kde sme sa umiestnili na 3. mieste, volejbal, kde žiaci našej školy neprehrali ani jeden zápas a tým si zabezpečili víťazstvo, ďalej vybíjaná, kde sme sa umiestnili na 5. mieste a nakoniec futbal, kde sme taktiež obsadili 5. miesto.
Disciplíny jednotlivcov
Patril medzi ne skok do diaľky, beh, cezpoľný beh, hod kriketkou, vrh guľou a celkom nová disciplína- disk golf. V hode kriketkou vyhrala 1. miesto Zuzana Šimonovičová a z chlapcov Vladimír Kubus, vo vrhu guľou vyhral druhé miesto Dominik Beneš, Alexandra Házyová získala bronzovú medailu za vytrvalostný beh dievčat (800m), Vladimíra Kunová sa umiestnila na 2. mieste v disciplíne skok do diaľky a Dominika Kunová reprezentovala našu školu v disk golfe, kde obsadila 2. miesto.
Naši žiaci sa veľmi snažili, čo sa odrazilo aj na ich športových výkonoch. Vďaka tomu sa naša škola umiestnila na krásnom 3. mieste v celkovom hodnotení. Samozrejme za to vďačíme aj nášmu učiteľskému zboru, ktorí prejavili veľké úsilie a strávili s nami dosť času, ktorý bol venovaný tvrdému tréningu.
Deň Detí
Ako každoročne sa pri príležitosti MDD zorganizoval zábavný deň pre žiakov našej školy. Deviataci s našimi pedagógmi pripravili zábavné disciplíny, v ktorých si každý našiel to svoje. Hlavne mladší žiaci. Disciplíny sa konali v hornej a strednej budove škôl. Boli to disciplíny nielen vedomostné, ale predovšetkým preverovali zručnosti a šikovnosť našich žiakov.
DISCIPLÍNY: navliekanie cestovín, pílenie dreva, fúrik, vedomostné disciplíny-
obsahujúce prehľad učiva 1-9 ročníka a veľa ďalších.
Ďalšou z atrakcií bolo maľovanie na tvár, kde naše žiačky predvádzali svoju kreativitu a talent.
Výkony našich žiakov boli hodnotené papierovými peniazmi s motívom DŇA DETÍ, ktoré mohli vymeniť za zaslúženú sladkú odmenu. Víťazné poradie tried nebolo hodnotené, pretože aj tento zábavný deň sa riadil pod heslom:
„Nie je dôležité vyhrať, ale zúčastniť sa.“
Vzácna návšteva rodáka vo Vikartovciach
Do obce zavítal profesor Miron Zelina
Dňa 14. mája 2013 navštívil ZŠ s MŠ vo Vikartovciach významný rodák, profesor Miron Zelina. Do obce zavítal spolu s priateľmi a spolupracovníkmi.
Profesora Mirona Zelinu na návšteve Vikartoviec sprevádzali Ľ. Pajtinka – šéfredaktor Učiteľských novín, M. Maták – podpredseda odborov, V. Rafael – člen kurikulárnej rady, Igor André – člen tímu vládneho splnomocnenca pre rómske otázky Poláka, V. Hagara – riaditeľ súkromnej školy v Leviciach a L. Alberty – pre otázky CVS s MRK.
Vzácnu návštevu na pôde školy privítala riaditeľka ZŠ s MŠ vo Vikartovciach Mária Parížeková a starosta obce Vladimír Šavel.
„Cieľom tejto neformálnej návštevy bola priateľská debata o vývoji našej školy a obce od poslednej návštevy profesora Zelinu v roku 1991,“ informovala Mária Mirková, zástupkyňa riaditeľky ZŠ s MŠ vo Vikartovciach.
Ďalej sa debatovalo o úspechoch školy v celoslovenskom testovaní, o školskom vzdelávacom programe, o práci so žiakmi rómskeho etnika, ako aj o financovaní školstva z pohľadu školy a obce a o iných aktuálnych témach.
triedy
zdroj:http://poprad.dnes24.sk/vzacna-navsteva-rodaka-vo-vikartovciach-obec-navstivil-profesor-miron-zelina-154014
zdroj: Global24
Zelina: Je to dobrý príklad dobrej školy

VIKARTOVCE - V akých podmienkach pracujú učitelia i žiaci v Základnej škole vo Vikartovciach, ktorá tento rok dosiahla výborné výsledky v testovaní žiakov deviatych ročníkov Monitor 9, sa minulý týždeň zaujímal spoluautor reformy školstva Miron Zelina so svojím tímom.
Ten tvorili okrem iných aj zástupca vládneho splnomocnenca pre rómske otázky, keďže ich cieľom bola návšteva viacerých škôl v regióne so silným zastúpením rómskej populácie.
Žiaci základnej školy vo Vikartovciach v tohtoročnom testovaní patrili k najlepším na Slovensku. V slovenskom jazyku mali úspešnosť 90,8 % a v matematike 78,8 %. Riaditeľka školy Mária Parížeková konštatovala, že tohtoročným deviatakom ide hlavne slovenčina. „Naše učiteľky sa naozaj snažili. Prešli každý Monitor desať rokov dozadu. O našich výsledkoch hovorí aj to, že naše deti chodili na všetky Pytagoriády, vedomostné a športové súťaže. Vlani skončili tri naše dievčatá na gymnáziu so samými jednotkami. Máme skutočne veľa dobrých žiakov,“ vysvetlila Mária Parížeková, v čom tkvie úspešnosť ich žiakov. Podľa starostu Vikartoviec Vladimíra Šavela v ich obci je na pomer obyvateľov veľké percento vysokoškolsky vzdelaných a výborné výsledky v Monitore nie sú náhodné. „To je dôsledok dobrej práce v základnej škole,“ konštatoval starosta. „Naším cieľom je získať skúsenosti, poznatky a postupy, ako je možné, že Vikartovce dosiahli taký úspech v Monitoringu. Zaujímame sa o to, ako pokračovať v reforme školstva a osobitnou otázkou je práca s deťmi zo znevýhodneného sociálneho prostredia,“ uviedol Miron Zelina. Ako zhodnotil, škola vo Vikartovciach je vynikajúco upravená a vybavenie tried je na vysokej úrovni. „Je to dobrý príklad dobrej školy. Sú to príklady dobrého riešenia, ako pracovať s týmito deťmi,“ povedal po návšteve Zelina, ktorý je zároveň rodákom z tejto obce a ktorého otec kedysi sám na tejto škole učil. Vikartovce patria k školám, kde približne polovicu tvoria rómski žiaci. Tento rok Monitor 9 absolvovalo celkovo 17 žiakov, o rok ich bude už o deväť viac.
zdroj: http://www.podtatranske-noviny.sk/clanok?article=31098
7.5. 2013 Športový deň- „Pohybom ku zdraviu“
Pri príležitosti Svetového dňa športu naša škola zorganizovala športové dopoludnie. Pozostávalo zo súťažných disciplín, do ktorých sa zapojil každý žiak školy.
1. Organizačný poriadok
Mgr. Monika Sitiariková a Ing. Vladimír Šavel na úvod žiakov oboznámili so súťažnými disciplínami.
2. Súťaže
Vybraní chlapci všetkých ročníkov druhého stupňa, boli rozdelení do súťažných družstiev, ktoré proti sebe hrali futbal. Dievčatá boli do tímov rozdelené taktiež, no súťažili v loptovej hre - vybíjaná. Ako bolo už v úvode spomenuté, každý žiak musel absolvovať aj iné disciplíny - vrh guľou, skok do diaľky a beh na 60m. V každom oddieli boli príslušní pedagógovia, ktorí výsledky žiakov zapisovali. Tieto výsledky nám pomôžu aj pri výbere žiakov na Hornádske hry, ktoré sa tento rok uskutočnia v Liptovskej Tepličke.
3. Vyhodnotenie
Na záver sme sa všetci zhromaždili na viacúčelovom ihrisku a vyhodnotili sme si jednotlivé súťažné disciplíny a zaslali sme príspevok na:
SportTubeDay 2013
http://www.sporttube.sk/index.php?option=com_community&view=videos&task=video&userid=925&videoid=559&Itemid=3
23. 4. 2013 - Návšteva ministra školstva Dušana Čaploviča v ZŠ s MŠ vo Vikartovciach spojená s tlačovou konferenciou o výsledkoch Testovania 9-2013

Najlepšia škola v Prešovskom kraji je podľa testovania vo Vikartovciach
Podľa výsledkov celoslovenského Testovania 9 sa najlepšou školou Prešovského kraja stala Základná škola vo Vikartovciach. Najhoršie v rámci celého Slovenska dopadli školy v okrese Gelnica. Najmúdrejší deviataci Prešovského kraja navštevujú Základnú školu vo Vikartovciach.
„Dobré výsledky tu dosahujú z dlhodobého hľadiska. Vikartovská škola patrí medzi moderné, mnohé školy v Bratislave by jej mohli závidieť,“ povedal počas dnešnej návštevy vo Vikartovciach minister školstva Dušan Čaplovič (Smer).
Úspech bude žiakom a pedagogickému zboru pripomínať aj nálepka Naj škola 2012/13 (na snímke TASR), ktorú minister nalepil na vchodové dvere školy.
Vikartovskí deviataci dosiahli v matematike úspešnosť 78,82 percenta, v slovenskom jazyku a literatúre 90,82 percenta.
Kvalitu vzdelávacieho procesu v obecnej škole dokazujú aj úspechy žiakov v rôznych vedomostných súťažiach a školských olympiádach.

Deviataci z Vikartoviec: Zo slovenčiny sme najlepší Máme radosť! Z výsledkov tohtoročného testovania deviatakov sa tešia aj v Základnej škole vo Vikartovciach v Popradskom okrese. Nielenže skončili najlepšie v celom kraji, zo slovenčiny boli najlepší na Slovensku. „Výsledky nás potešili, ale je to aj záväzok do budúcnosti,“ úprimne sa potešila oceneniu Naj škola v Prešovskom kraji riaditeľka Mária Parižeková. Dobrý výsledok im bude pripomínať aj nálepka na vchodových dverách do budovy školy, ktorú im osobne odovzdal minister Dušan Čaplovič. V škole je 299 žiakov, z toho 17 deviatakov, ktorí v teste zo slovenčiny a literatúry mali takmer 91-percentnú úspešnosť, čo je najviac zo všetkých slovenských škôl. „Slovenčinu sme mali posilnenú od piateho ročníka, pripravovali sme sa aj formou doučovania, ktoré si vyžiadali samotní žiaci. Sú veľmi aktívni, polovica z nich sa hlási na gymnázium,“ povedala slovenčinárka Mária Mirková. „Trieda je veľmi dobrá. Verila som im, že dopadnú dobre, učiteľky im venovali veľa času a dobre ich pripravili,“ chváli svojich žiakov Anna Šebestová, ktorá je ich triednou od piateho ročníka. Ani matematikárka nemala s nimi problémy. „Boli ochotní prísť aj na nultú hodinu doučovania. Od roku 2003 sme mali spolu prerátané všetky monitory,“ povedala nám matematikárka Darina Koščáková, ktorá učí už 15 rokov.
CELOSLOVENSKÉ VÝSLEDKY MONITORU:
úspešnosť testu z matematiky - 60,07 %
úspešnosť testu zo slovenského jazyka - 67,51 %
22. 4. 2013 - Deň Zeme

Pri príležitosti medzinárodného Dňa Zeme žiaci 5. – 9. roč. čistili našu obec Vikartovce. Projektové vyučovanie pozostávalo zo štyroch etáp:
1. Rozhlasová relácia
Viedli ju žiaci 9. roč. v školskom rozhlase. Aktivity so zameraním na problém ozónovej diery, prebiehali podľa vopred pripraveného plagátu.
2. Ekologické aktivity
Piataci hľadali dvojicu listov a plodov, ktoré mali na krku.
Šiestaci v hre Pexeso hľadali dvojice štátov a hlavných miest Ameriky a vymaľovávali ekologické obrázky.
Siedmaci skladali poprehadzované slová vety a hľadali dvojice plod a strom.
Ôsmaci priradzovali na pripravený namaľovaný plagát názvy častí sopky a názvy tektonických dosiek.
3. Zber a triedenie odpadkov
Pri environmentálnej vychádzke sme vyčistili okolie školy a obce od odpadkov, ktoré sme separovali na plast, papier a sklo do modrých, zelených a žltých vriec.
.jpg)
4. Odvoz odpadkov
Pri odvoze odpadu žiakom pomohol školník ZŠ.
Na záver sme sa spoločne zhromaždili pred školou a vyhodnotili jednotlivé aktivity.
Projektové vyučovanie pripravili: RNDr. Darina Koščaková, Mgr. Anna Šebestová a ZŠ s MŠ Vikartovce.