Školská envirozáhrada
Cieľ projektu: Rozvoj environmentálnej výchovy a vzdelávania na škole vychádza z cieľov environmentálnej výchov, z vlastného ŠkVP a zo splnenia čiastkových cieľov: aktualizovať environmentálny program školy s dôrazom na trvalo udržateľný rozvoj; aktualizovať témy vedenia žiakov k zodpovednému správaniu k životnému prostrediu a k zlepšovaniu životného prostredia; zabezpečiť metodické a učebné materiály a pomôcky k téme na realizáciu environmentálneho programu školy; vykonávať konkrétne praktické aktivity a ekoaktivity so žiakmi s dôrazom na podmienky školy: zhotoviť funkčné vyvýšené záhony a biokompostéry, zhotoviť a rozmiestniť hmyzie domčeky, vtáčie kŕmidlá a búdky, vysadiť liečivé a okrasné byliny, ovocné kry a dreviny, uskutočniť vychádzky, túry a cyklotúry s dôrazom na spoznanie našej minulosti, nášho regiónu, prikrmovať prezimujúce vtáctvo, zber druhotných surovín v obci, zber odpadkov v prírode, separovanie odpadu, čistenie prameňov Hornádu a studničiek, sadenie lesných stromčekov.
V rámci projektu sme vytvorili prostredie, ktoré je podnetné na výučbu, kde sa žiaci cítia príjemne, vzdelávajú sa a podieľajú na tvorivých aktivitách. Škola sa nachádza v regióne, kde je významné lesné hospodárstvo a obec obklopujú lesy, zároveň sa v regióne pestujú tradičné plodiny a ovocné stromy. To bol hlavný podnet na tvorbu školskej Envirozáhrady. Vysadili sa ovocné stromy, ktoré sú vhodné pre danú lokalitu a obľúbené podľa ovocia u detí. Boli to jablone, hrušky a slivky. Z ovocných kríkov najvhodnejšie pre dané prostredie sme zasadili ríbezle. Žiaci už pri realizácii získali poznatky o tradičných drevinách a kríkoch, ich vysádzaní, starostlivosti a ich využití pre človeka. Vysadili sa bylinky do bylinkového záhonu, z ktorého žiaci budú využívať úrodu hlavne na čaje. Žiaci vyrobili búdky pre vtáky a hmyzie domčeky, ktoré budú slúžiť na pozorovanie vtákov a hmyzu počas roka. Do priestoru záhrady sa umiestnili vyvýšené záhony na pestovanie úžitkovej zeleniny. Okrem úžitkových drevín a kríkov sa vysadili aj okrasné dreviny, kry a byliny (okrasná skalka), ktoré zveľadia areál školy.
V školskej záhrade bude prebiehať vyučovanie v priestore – „Environmentálna učebňa“ , kde sú inštalované lavičky z dreva a tabuľa.
Pedagógovia postupne pripravia metodický materiál spojený s rôznymi environmentálnymi aktivitami, ktorý môžu využiť v rámci vyučovacích predmetov napr. biológia, chémia, matematika, pracovné vyučovanie, technika, atď.
Cieľom pre ďalšie roky je starostlivosť a zveľaďovanie Envirozáhrady, zvýšiť záujem nielen o pestovanie okrasných a úžitkových rastlín, ale aj o konzumáciu a spracovanie ovocia (džem, výživa, sušené ovocie, pečený čaj) žiakmi. Viesť žiakov k zodpovednému správaniu k životnému prostrediu a k zlepšovaniu životného prostredia.